Festiwal „DZIKA RZEKA”
Warszawska Wisła i jej brzegi to nie tylko miejsce spotkań ludzi, którzy zjawiają się tu tłumnie od pierwszych ciepłych dni wiosennych aż do pierwszej zimnej nocy na jesieni, ale również enklawa dzikiej przyrody w środku miasta. Te dwa światy połączy wydarzenie „DZIKA RZEKA”, które ma charakter festiwalu łączącego wiślane wydarzenia kulturalne i edukacyjne skupione wokół tematu natury.
Podczas festiwalu, 12 nadwiślańskich klubokawiarni stworzy w DZIKĄ RZEKĘ, gdzie zwierzęta Wisły i okolic zaproszą na wyjątkowe wydarzenia związane z naturą.
PROGRAM FESTIWALU:
(data, godzina, nazwa wydarzenia / nazwa klubokawiarni, opis)
➡ 20.06 godz. 18:00, WŚLIZGI WYDRY / Grunt i Woda, warsztaty „Eko Edukacja”
Grunt i Woda, 20.06 godz. 18 warsztaty „eko edukacja” Poopowiadamy sobie o wpływie środków czystości na środowisko i nasze zdrowie. Przedstawimy i damy recepty na stworzenie domowych ekologicznych kosmetyków!
➡ 21.06 godz. 15:00, TAMA BOBRA / Cud nad Wisłą: warsztaty i wystawa sitodruku „Wiślane Sitodruki”
Wspólnie z pracownią V9 bawimy się, miksując gotowe, naświetlone sita. Uczymy się techniki nakładania farby i odbijania warstw. Do wyboru będą 3 stanowiska, a każde zapewni inny kolor i wzór. Prace będzie można później oglądać podczas ekspozycji w przestrzeni ekspozycyjnej Bulwaru Flotylli Wiślanej.
➡21.06 godz. 21:00, BRZANI BRZEG / Nic Osobistego, Pokaz filmu „Samsara”
Po 20 latach od nakręcenia kultowej „Baraki” Ron Fricke powraca na srebrny ekran fenomenalnym obrazem „Samsara”. To poetycki film bez słów, zapierająca dech podróż przez 25 krajów i kultur z porywającą muzyką Lisy Gerrard i Dead Can Dance w tle. Film kręcono przez 5 lat, wyłącznie na taśmie 70 mm, co wpłynęło na jego wyjątkową wartość estetyczną. Sam tytuł zaś wywodzi się z sanskryckiego określenia nieustannego przepływu i powtarzającego się cyklu narodzin, życia, śmierci i odrodzenia. „Samsara” to wizualna i dźwiękowa uczta, której nie można przegapić.
➡ 22.06 godz. 20:00, ZAROŚLA SROKI / InfoBarka, wernisaż wystawy „Skarby Wisły”
Podczas festiwalu będzie miała miejsce inauguracja nowego nadwiślańskiego projektu – iBarki. Jest to miejsce, które ma przybliżyć i popularyzować historię rzeki, ludzi działających wokół niej i pełnić rolę punktu informacji o Wiśle w nowoczesny sposób.
Multimedialna wystawa „Skarby Wisły” przedstawia zdjęcia przedmiotów wydobytych w 2015 roku przy rekordowo niskim stanie rzeki. Pojawiła się okazja dla poszukiwaczy skarbów, ale też archeologów. Przeprowadzone zostały badania archeologiczno-historyczne Wisły, a rezultaty działań wydobywczych można zobaczyć na wystawie.
➡ 23.06 godz. 13:00, NORA LISICY / Babie Lato, „DZIKIE ROŚLINY JADALNE”, czyli warsztaty z „Roślinnymi Poradami”
Zaczynamy o 13:00 warsztatami ogrodniczymi, na których dowiemy się, jak powinniśmy pielęgnować nasz warzywnik, by cieszył nasze oko i podniebienia. Warsztaty kierowane są dla wszystkich tych, którzy chcą wyhodować coś swojego w ogrodzie, na działce, balkonie czy parapecie.
Razem posadzimy jadalne kwiaty, zioła i warzywa. Opowiemy o ekologicznej i przyjaznej środowisku uprawie roślin. A w praktyce, zobaczymy jakie to łatwe i przyjemne.
Warsztaty są kierowane do wszystkich, którzy są zainteresowani uprawą własnego jedzenia, niezależnie od wieku i tego, czy posiadają działkę, ogród czy balkon.
➡ 23.06 godz. 20:00, PTASIE RADIO / Plac Zabaw, koncert zespołu XENONY
Retro-nowoczesne trio Xenony powraca na Plac Zabaw! W czwartek, 23. czerwca wystąpią w ramach ramach festiwalu Dzika Rzeka prezentując swoje fascynacje naukami przyrodniczymi, fizyką i kosmologią. Trio zagra premierowy materiał, który zostanie wytłoczony na płytach kompaktowych tej jesieni (w biodegradowalnych opakowaniach)!
XENONY – Jedyni, którzy w bezkompromisowy sposób łaczą brzmiena syntezatorowe z zaawansowaną wiedzą z zakresu całek i wektorów. Potrafią być nowocześni, potrafią być melancholijni i starają się być zabawni. Na pewno są super fajni. Po wydaniej w 2014 znakomitej „XE“ (LADO abc a/13, MA14) XENONY wyruszają w innym kierunku. Hasło Kosmos. Zespół na trasie zaprezentuje nowe utwory z nadchodzącej płyty „Polished Space Program” – premiera w październiku 2016.
➡ 23.06. godz. 21:00, PLAŻA ŁOSIA / Plażowa, Dookoła świata z Against Gravity
Against Gravity zabierze nas w podróż do Kolumbii – w ramach letniego kina plażowego zapraszamy na film „W objęciach węża” w reż Ciro Guerra. Film pokazuje fantasmagoryczną podróż zarówno w głąb Amazonii, jak i samego siebie. Obserwujemy świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równorzędne role.
➡ 25-26.06 godz. 12:00-20:00, BARŁÓG DZIKA / Food Port, Slow Food Nature Day
Jemy nad rzeką! Naturalnie.
Food trucki stacjonujące w Food Porcie pokażą, że street food niekoniecznie musi być niezdrowy i sztuczny. Piękne okoliczności nadwiślańskiej przyrody inspirują foodtruckowych szefów kuchni do wymyślnych eksperymentów kuchennych, których wyraz dadzą podczas Dzikiej Rzeki. Spacerowicze, rowerzyści, imprezowicze i wszyscy bywalcy bulwaru wiślanego będą mieli jedyną i niepowtarzalną okazję spróbowania dań, których nie ma na co dzień w menu – wszystko z naturalnych składników od lokalnych dostawców. W rolach głównych: finaliści zeszłorocznej Warszawskiej Pyzy Burger Na Kółkach, wykonujący 300% wege normy Chwast Burger, wirtuozi ziemniaka: Fabryka Frytek, mistrzowie gulaszu: Pot Spot i Berliner, czyli kiełbasy z 1000 i 1 nocy.
➡ 25.06 godz. 13:00, DZIUPLA SOWY / Hocki Klocki / nad Wisłą, EKO PIKNIK + warsztaty dla dzieci
W ramach EKO PIKNIKU odbędą się zajęcia i warsztaty, zarówno dla tych młodszych, jak i trochę starszych. Motywem przewodnim będą 2 tematy: upcykling, czyli nadawanie nowego życia przedmiotom i materiałom pozornie zbędnym oraz guerilla gardening, partyzantka ogrodnicza. W ramach pierwszego tematu młodsi uczestnicy będą mogli stworzyć sobie nowych pluszowych przyjaciół, natomiast starszym pokażemy jak w łatwy sposób stworzyć legowisko dla domowych czworonogów. Drugą część dnia poświęcimy na warsztaty tworzenia bomb nasiennych oraz zapoznanie uczestników z niezależną ideą zazieleniania przestrzeni wspólnej oraz upiększania zaniedbanych części miasta.
➡ 25.06 godz. 13:00, LĘGOWISKO ŻURAWIA / Fiesta i Siesta, Wykład pt. „Amazonia – Indianie, korporacje, przyroda”
Wykład „Amazonia – Indianie, korporacje, przyroda” poprowadzi dyrektor Fundacji Kultury Brazylijskiej MACUNAIMA p. Paweł Kucharczuk wraz z zaproszonymi gośćmi: Fundacja Macunaima.
Paweł Kucharczuk – popularyzator wielokulturowości w Polsce, kolekcjoner muzyki, prezenter radiowy (Jazz Radio, Radio Pin, radio RDC) oraz animator wydarzeń kulturalnych. Współtworzył m.in. takie projekty jak: grupa twórcza Primitivo, Clue Źródło – Scena Muzyki Świata, projekty edukacyjne Stowarzyszenia Kultury Brazylijskiej, festiwal „Planeta Latina” oraz trzy edycje Warszawskiego Tygodnia Wielokulturowego. Prowadzi programy radiowe promujące kulturę brazylijską. W Rio de Janeiro robił dokument o kulturze życia Cariocas dla telewizji TVN STYLE pt. „Kuźniar w Rio”. Ma na koncie wiele prestiżowych imprez w Polsce i za granicą.
➡ 26.06 godz. 10:30, GNIAZDO MEWY / Pomost 511, Rejs ornitologiczny po Wiśle.
Rejs ma na celu uświadamiać na temat dzikiej przyrody nad Wisłą, przeprowadzony zostanie z ornitologiem, który poinformuje między innymi o jej ochronie; dzika przyroda nad Wisłą oraz jak ją chronić.
Łukasz Poławski – specjalista do spraw ekologii. Absolwent zootechniki w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracownik kilku organizacji pozarządowych zajmujących się ochroną przyrody, uczestnik wielu projektów badawczych.
➡ 26.06 godz. 18:00, SCENA LEŚNA / Plac Zabaw, Spektakl improwizowany Klub Komediowy pt. „Pretensje nadwiślańskich zwierzaków”
Spektakl ten to próba rozwiązania artykułowanych przez publiczność problemów, jakie wiślane zwierzęta napotykają w swoich kontaktach z człowiekiem. Każdy widz będzie mógł przedstawić wymyślony lub zaobserwowany przez siebie problem, a improwizatorzy odegrają improwizowaną serię scen, podczas których znajdywać będą innowacyjne rozwiązania.
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024
- Festiwal Przemiany 2024 - 9 października 2024