Jakość wody w Warszawie nie jest znana. Afera w wodociągach

fot. Pixabay
fot. Pixabay

Nowo mianowana kierowniczka Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów wskazuje na zaniedbania przy badaniach wody dla Warszawy i okolicznych gmin. Jej jakość prawdopodobnie nie była analizowana od dawna. W związku z tym Anna Rozwadowska-Palarz skierowała zawiadomienie do prokuratury.

W laboratorium działającym pod jej zwierzchnictwem mogło dojść do fałszowania wyników. Warszawskie MPWiK skierowało do niej pismo, tuż po objęciu przez nią urzędu, o możliwości sfałszowania kilku protokołów z badań wody.

– Rzeczywiście, nie ma śladów pobrania próbek wody i wykonania badań laboratoryjnych – twierdzi Anna Rozwadowska-Palarz. Dodaje że jakość wody, którą pili mieszkańcy może nie być aktualnie wcale znana.

O skierowaniu sprawy do prokuratury oraz rozpoczęciu audytu poinformował również Prezydent Otwocka Jarosław Margielski. Prezydent zwraca uwagę, że wykryte nieprawidłowości stawiają pod znakiem zapytania wyniki wszystkich badań. Otwocka placówka stoi przed odbiorem prawa do wykonywania badań.

Jakby tego bylo mało, znaleziono wiele nieścisłości w zarządzaniu finansami w placówce – między innymi w pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 roku wydano 3,5 miliona złotych na nagrody. Dodatkowo kupiono kilkadziesiąt laptopów o wartości po kilka tysięcy za sztukę, których teraz nigdzie nie da się znaleźć.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie skomentowało póki co sprawy. Tłumaczy to postępowaniem w prokuraturze. IAR kontaktowała się także z warszawskim ratuszem. Urząd miasta sprawdza medialne doniesienia w sprawie badań wody.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze