Każdy może kupić parkomat

Każdy może kupić parkomat
fot. ZDM

Mobilnie, gotówką lub kartą płatniczą – w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego można płacić na kilka sposobów. To zasługa m.in. nowoczesnych parkomatów, które w ubiegłym roku zastąpiły stare, niebiesko-szare maszyny. Dziś stary sprzęt wystawiono na sprzedaż.

Popularne niegdyś niebieskie parkomaty stały na ulicach Warszawy kilkanaście lat. Od 2004 roku były pod opieką ZDM, a wcześniej Warszawskiego Przedsiębiorstwa Kontroli Parkingu Ulicznego WAPARK.

W ubiegłym roku zostały one zastąpione przez nowe maszyny, posiadające dodatkowo funkcję uiszczania opłaty za pomocą karty bankowej. Właśnie ta funkcja okazała się strzałem w dziesiątkę. Dziś już ponad 20 proc. ogółu płatności to te dokonywane kartą.

Po usunięciu z ulic niebieskie parkomaty trafiły do magazynu ZDM. Teraz wystawiono je na sprzedaż. Do kupienia są łącznie 1563 maszyny – 1233 parkomaty uliczne typu X3 (rok produkcji 2000) oraz 330 parkomatów typu Z3 z 2009 roku. Cena wywoławcza to odpowiednio 900 i 1600 zł brutto za sztukę.

Każdy, kto chciałby złożyć ofertę może wcześniej obejrzeć maszyny – od 9 do 20 maja w godz. 10.00-12.00. w magazynie ZDM przy ul. Gołdapskiej 7. Otwarcie ofert nastąpi 25 maja o godz. 12.00. Więcej szczegółów o sprzedaży można znaleźć TUTAJ.

Warszawska strefa

W Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego, obejmującej znaczną część Śródmieścia, Woli, Ochoty i Pragi, a także część Mokotowa, znajduje się blisko 30 tys. miejsc postojowych.

Stale prowadzone są prace nad rozwojem strefy oraz poprawą komfortu i bezpieczeństwa parkowania. W 2015 roku, oprócz wyposażenia SPPN w 1450 nowoczesnych parkomatów, zmieniono też lokalizację 150 maszyn tak, aby nie kolidowały z ruchem pieszych i rowerów.

Głównym celem strefy jest zachęcenie kierowców do rezygnacji z wjazdu do centrum oraz zapewnienie większej rotacji miejsc postojowych – co pozwala łatwiej znaleźć wolne miejsce tym, którzy muszą korzystać z samochodu.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze