Nowa taryfa Veturilo

Już można jeździć rowerami Veturilo
fot. UM/R. Motyl

W czwartek, 8 czerwca miejscy radni przegłosowali zmiany w taryfie Warszawskiego Roweru Publicznego. Od 1 lipca opłaty za korzystanie z Veturilo będą zróżnicowane i zależały od tego jaki rodzaj roweru wypożyczamy – zwykły czy elektryczny.

– Mamy już rozbudowane Veturilo z większą ilością stacji, rowerów, tandemów i rowerków dziecięcych, a niebawem w okolicach skarpy pojawią się także rowery elektryczne. Nowy, droższy w utrzymaniu system wymaga nowej taryfy dlatego od 1 lipca wprowadzamy zmiany i odrębne stawki za wypożyczenie rowerów elektrycznych – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Opłaty za wypożyczenie zwykłych rowerów pozostają bez zmian. Pierwsze 20 minut jazdy Veturilo będzie bezpłatne, za kolejne 40 minut wypożyczenia roweru trzeba będzie zapłacić „złotówkę” a za drugą godzinę – 3 złote. Kolejna, trzecia godzina jazdy nadal będzie kosztowała 5 zł, a czwarta i każda kolejna – 7 zł.

Rowerem elektrycznym będzie można „kręcić” bezpłatnie przez 20 minut. Za korzystanie od 21 minut do godziny trzeba będzie zapłacić 6 zł, a druga i każda kolejna godzina wypożyczenia jednośladu z elektrycznym wspomaganiem będzie kosztowała 14 zł.

To niewygórowane stawki – za wypożyczenie roweru elektrycznego w stacji komercyjnej trzeba zapłacić ok. 20 zł za godzinę. Rowery elektryczne Veturilo (100 sztuk, 10 stacji), zgodnie z założeniami systemu, mają być dostępne dla wszystkich chętnych przede wszystkim w rejonie skarpy i nie służyć do dłuższych wycieczek po mieście.

Szacuje się, że wpływy do budżetu po wprowadzeniu odrębnych stawek za rowery elektrycznie wyniosą ponad 1 mln zł – ok. 180 tys. w roku 2017 i po 280 tys. w latach 2018-2020. Pozostałe przychody z systemu roweru publicznego będą wynosiły ok. 3,5 mln zł rocznie.

Wszystkie wpływy z Veturilo są przeznaczane na rozwój infrastruktury rowerowej. Miasto stale inwestuje w infrastrukturę i sukcesywnie podnosi standard dróg rowerowych a sieć rowerowa w stolicy liczy już blisko 500 km.

W tym sezonie warszawiacy mogą korzystać z 316 stacji i 4660 nowych rowerów z wyższą kierownicą, obrotowymi dzwonkami i wygodnymi szerokimi siodełkami. Od 1 marca rowery wypożyczano już 1,7 mln razy a do grona użytkowników dołączyło 80 tys. osób.

Aby korzystać z Veturilo należy zarejestrować się w systemie, zaakceptować regulamin i wpłacić na swoje osobiste konto klienta opłatę inicjalną w wysokości 10 zł.

Grzybu

Komentarze