Ruszyły prace nad ustawą antysmogową dla Warszawy
Na Mazowszu ruszyły prace nad uchwałą antysmogową. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik chce by działania na rzecz poprawy jakości powietrza uwzględniały wysiłek zarówno administracji rządowej i samorządowej, ale przede wszystkim zaangażowania społecznego.
Struzik na zwołanej 30 minut przed planowanym protestem aktywistów konferencji prasowej obiecał, że uchwała antysmogowa powstanie w 2017 r. Ma ona pozwolić na wprowadzenie na terenie województwa ograniczeń lub zakazów dotyczących m.in. kotłów ciepłowniczych. Uchwała ma wskazać m.in. jakie paliwa będą mogły być stosowane, a które zostaną ograniczone.
Marszałek Mazowsza zwrócił uwagę, że problem smogu nie jest nowy ani dla Polski, ani dla Mazowsza. – Walka z tym zjawiskiem trwa od kilkunastu lat – podkreślił Struzik.
Dodał, że samorząd Mazowsza przyjął już w tej sprawie określone dokumenty dot. m.in. ochrony powietrza, a także program wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Pilnego przyjęcia uchwały antysmogowej dla Mazowsza przed siedzibą Sejmiku Województwa Mazowieckiego domagali się aktywiści Warszawskiego Alarm Smogowego.
-Nie możemy dłużej bezczynnie czekać. Z powodu smogu rocznie w samej stolicy umiera ok. 3 tys. osób. Przyjęcie uchwały „antysmogowej” pomogłoby stopniowo ograniczać problem „niskiej emisji”, a więc palenia niskiej jakości opałem w przydomowych piecach, na terenie Mazowsza – podkreślił Konrad Marczyński z Warszawskiego Alarmu Smogowego w komunikacie przesłanym PAP.
Apel o ujawnienie harmonogramu prac nad uchwałą antysmogową podpisało 12 tys. osób, ale w dalszym ciągu można składać podpisy pod adresem dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/warszawskismog/.
Wczoraj uchwałę antysmogową jednogłośnie przyjął sejmik Małopolski. Zakłada ona, że od 1 lipca w całym regionie będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece do ogrzewania na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Stare kotły muszą zostać wymienione do 2023 r.
Zgodnie z przyjętym dokumentem, w Małopolsce nadal będzie można używać paliw stałych do ogrzewania, w tym węgla, ale zabronione będzie korzystanie z paliw niskiej jakości: mułów i flotów węglowych oraz drewna o wilgotności powyżej 20 proc. Małopolska jest pierwszym regionem w Polsce posiadającym takie regulacje.
- Koncert „Wspólna Niepodległa” na 11 listopada - 7 listopada 2024
- STAND – UP w Lolku! - 20 października 2024
- Festiwal Klasyka Warszawy 2024 - 9 października 2024