Spektakl „Latarnik” Teatru Pijana Sypialnia
17 grudnia br. w godz. 15.00 – 17.00 Fundacja Garnizon Sztuki i Klub Dowodztwa Garnizonu Warszawa zapraszają na pokaz etiudy teatralnej z Klubu DGW i spektaklu pt. „Latarnik” Teatru Pijana Sypialnia z Warszawy. 🙂 Pokazy zostaną poprzedzone uroczystym wręczeniem nagród w konkursie plastycznym na krótką formę komiksową „Ulubiona scena z Trylogii Henryka Sienkiewicza”. 🙂
TEATR PIJANA SYPIALNIA
„LATARNIK” – KABARET LITERACKO-MUZYCZNY
Opis spektaklu:
Inspiracją do stworzenia scenariusza stała się twórczość Henryka Sienkiewicza. Akcja spektaklu rozpoczyna się w tajemniczym studiu telewizyjno-radiowym, w którym młodzi dziennikarze otrzymują zadanie: historię Skawińskiego – bohatera sienkiewiczowskiej noweli „Latarnik” – muszą przerobić na gorącego newsa, wiadomość, która ma porazić i zaszokować opinię publiczną.
Wykreowana rzeczywistość wymyka się spod kontroli. W studiu pojawia się kandydat na nowego latarnika. Młodzi dziennikarze okrzykują go pracownikiem latarni i pod jego wpływem wyruszają w podróż do Egiptu, w którym władzę sprawuje kot faraona. W finale spektaklu przenosimy się do „Baobabu” – knajpy, której właścicielem jest latarnik. W lokalu spotykają się postaci z dzieł Sienkiewicza – bohaterowie „W pustyni i w puszczy”, „Quo Vadis”, „Potopu”, „Ogniem i mieczem” – wspominają czasy swojej świetności. Upijają się tajemniczymi trunkami serwowanymi przez gospodarza. W karcie drinków znajdziemy m.in. „Ognistego Nerona” i „Koktajl z języka Juranda”.
TWÓRCY SPEKTAKLU:
SCENARIUSZ
Sławomir Narloch
KIEROWNIK MUZYCZNY
Daniel Zieliński
REŻYSER
Stanisław Dembski
WYSTĘPUJĄ
Wojciech Gawrych / Adam Hadi / Katarzyna Lasota / Sławomir Narloch / Jakub Pawlak / Paulina Dulla / Sebastian Słomiński
ORKIESTRA
Klarnet – Piotr Thieu Quang / Bartłomiej Słojewski
Fagot – Bernard Łasecki / Katarzyna Wasiak
Skrzypce I – Magdalena Górska /Agata Frysz
Skrzypce II – Milena Krupińska / Szymon Kałużny
Kontrabas – Paweł Kielak
O TEATRZE PIJANA SYPIALNIA
Teatr Pijana Sypialnia to największy niezależny teatr w kraju, założony wiosną 2012 roku w Warszawie przez aktorów, tancerzy, muzyków i wokalistów. Obecnie zespół tworzy ponad 100 artystów pracujących w sekcji aktorskiej, Filharmonii Pijanej Sypialni, Zespole Wokalnym oraz w zespole tanecznym „Woda na młyn”.
Autorskie widowiska oraz koncerty realizowane przez Teatr Pijana Sypialnia prezentowane są w tradycyjnych salach teatralnych, ale równie często w zaskakujących przestrzeniach postindustrialnych i w plenerze.
Uznanie widzów i rozgłos Pijana Sypialnia zdobyła swoim autorskim cyklem „Teatr na leżakach”, w ramach którego spektakle pokazywane są w modnych, letnich miejscówkach. Spektaklom towarzyszy piknikowa, festiwalowa atmosfera. Cykl odbywa się w całym kraju. Krytycy i znawcy sztuki scenicznej cenią Pijaną Sypialnię za kulturę muzyczną oraz oryginalny repertuar inspirowany zapomnianymi konwencjami teatralnymi i folklorem. Mówi się o „zjawisku Pijanej Sypialni”, „teatrze vintage”.
Teatr występuje na zaproszenia gospodarzy prestiżowych miejsc i organizatorów opiniotwórczych wydarzeń a wśród nich są: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie, Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA, Zamoyskie Lato Teatralne, Stary Browar w Poznaniu, Studio Koncertowe Polskiego Radia, Arkadia w Warszawie.
W rankingu krytyków miesięcznika “Teatr” podsumowującym sezon artystyczny 2012/2013 Pijana Sypialnia został aż dwukrotnie wyróżniona w kategorii OFF za zespół i spektakl „Wyjowisko”. W sezonie 2014/2015 w ramach podobnego rankingu wyróżniono aż dwa spektakle, w dwóch różnych kategoriach: „Łojdyrydy” jako NAJLEPSZE PRZEDSTAWIENIE OFFOWE oraz „Wodewil Warszawski” jako NAJLEPSZE PRZEDSTAWIENIE TEATRU MUZYCZNEGO. Są zdobywcami głównych nagród na licznych festiwalach teatralnych.
- 10. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich - 2 października 2024
- XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też człowiek” - 24 września 2024
- WZORY – Targi Rzemiosła – Jesień 2024 - 20 września 2024