„Warszawa w 100 słowach” – startuje konkurs literacki

„Warszawa w 100 słowach” - startuje konkurs literacki

Czym jest Warszawa dla jej mieszkańców? Jakie budzi wspomnienia i emocje? Z jakimi miejscami, wydarzeniami i ludźmi kojarzy się to miasto? Po raz pierwszy w Warszawie startuje konkurs literacki „Warszawa w 100 słowach”. Opowiadania można nadsyłać do 19 lutego 2017r.

Konkurs, którego organizatorem jest Instytut Węgierski w Warszawie, startuje w stolicy po raz pierwszy. W tym roku konkurs odbędzie się we wszystkich stolicach państw Grupy Wyszehradzkiej: Budapeszcie, Bratysławie, Pradze i w Warszawie. Jego zasada jest tylko jedna: historia nie może przekroczyć 100 słów.

– Chcemy ośmielić ludzi do wyrażenia siebie i pokazać, że nie trzeba być zawodowym człowiekiem pióra, żeby celnie opisać swoją rzeczywistość. Umieszczając opowieści w przestrzeni publicznej autorzy będą współtworzyli kulturalne życie Warszawy. Dzięki historiom będzie można również dowiedzieć się, co myślą współcześni warszawiacy o swoim mieście. Jakie mają marzenia, a jakie obawy. – tak opisują cel konkursu organizatorzy.

Nagrody dla najciekawszych opowieści
Po zakończeniu rejestracji trzyosobowe jury wybierze 100 najlepszych opowieści i 12 finałowych historii, które zostaną zilustrowane przez wybitnych polskich ilustratorów. Podczas otwarcia wystawy prezentującej finałowe historie zostaną ogłoszone wyniki konkursu. Autorzy i autorki trzech najlepszych opowieści otrzymają nagrody pieniężne. 100 najlepszych opowieści zostanie wydane w formie książkowej, a także opublikowane na strony internetowej www.warszawaw100slowach.pl. Historie pojawią się też w przestrzeni publicznej, w środkach transportu, na placach i w parkach.

Zgłoszenia
Opowieści można przesyłać korzystając z formularza na stronie warsaw.in100words.eu/pl lub też tradycyjnie, drogą pocztową na adres: Cetera Et Cetera, ul. Mokotowska 45/16, 00-551 Warszawa z dopiskiem „Warszawa w 100 słowach”.

Historia konkursu
Pomysł na opisywanie miasta w 100 słowach przywędrował z Chile. 15 lat temu w Santiago, fundacja Plagio – Minera Escondida we współpracy z zarządem metra wpadli na pomysł zachęcania mieszkańców do nadsyłania krótkich historii związanych z miastem. Obecnie „Santiago en 100 palabras” jest najbardziej prestiżowym konkursem literackim w kraju. Odbywa się również w 4 innych chilijskich miastach, a także w Meksyku. W Europie konkurs pojawił się dzięki Węgrom. Zespół Fundacji Mindspace działającej w Budapeszcie podpatrzył go podczas swojego wyjazdu do Ameryki Południowej. Pierwsza budapesztańska edycja konkursu odbyła się w 2014 roku.

Grzybu

Komentarze