Zimowe Ptakoliczenie 2017 – jak wziąć udział w Warszawie

Zimowe Ptakoliczenie 2017
fot. Wikipedia Commons/Bożena Radzikowska

27-29 stycznia 2017r., już po raz 13 odbędzie się ogólnopolskie zimowe liczenie ptaków. Zimowe Ptakoliczenie jest coroczną akcją organizowaną przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Celem akcji jest sprawdzenie jak ptaki radzą sobie w zimie na terenach, na których są zależne od człowieka – w ogródkach, podwórkach, przy zagrodach czy w parkach.

Zapraszamy na kolejną edycję Zimowego Ptakoliczenia, które – podobnie jak jego brytyjski odpowiednik: Big Garden Birdwatch – odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia.

Zachęcamy osoby, które znają się na ptakach do podzielenia się swoją wiedzą i zorganizowania własnych spacerów w sobotę lub niedzielę. Nauczyciele wraz ze swoimi uczniami mogą wziąć udział w akcji także w piątek, 27 stycznia.

Zimowe Ptakoliczenie (dawniej Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach) jest coroczną akcją, w czasie której każdy może notować, ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych, czy też podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

W ramach Zimowego Ptakoliczenia pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możemy tworzyć zestawienia najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Np. w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, jeśli chodzi o liczebność, a rok wcześniej zajmował pozycję 15. Dzięki ponad dwóm tysiącom wolontariuszy wiemy, że miał wówczas miejsce bardzo silny przelot kwiczołów (w niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników).

Jak wziąć udział w akcji?

W sobotę lub niedzielę należy poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę. Nauczyciele organizują spacery dla grup szkolnych i przedszkolnych w piątek, 27 stycznia.

LISTA WYCIECZEK!

W przypadku notowania ptaków odwiedzających karmnik na specjalnie przygotowaną Elektroniczną Kartę Obserwacji (karta zostanie udostępniona od 25 stycznia) należy nanieść maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca. Karty wypełniamy do 9 lutego.

Podczas spaceru, np. po parku, wybieramy taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co także zmniejszy ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków (choć zawsze będzie ono istniało).

Grzybu

Komentarze