Ścieżki rowerowe będą projektowane lepiej

Ścieżki rowerowe będą projektowane lepiej

Standardy rowerowe w Warszawie muszą zostać zaktualizowane – apeluje pełnomocnik rowerowy ratusza. Jego zdaniem dotychczasowe zasady, które funkcjonują od sześciu lat nie są dostosowane do obecnych potrzeb. Niektórych, koniecznych regulacji nie ma w ogóle.

„Standardy projektowe i wykonawcze dla systemu rowerowego w m. st. Warszawie” zostały wprowadzone 4 września 2009 r. zarządzeniem pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wówczas było to rewolucyjne opracowanie – wprowadziło m. in. obowiązek stosowania nawierzchni asfaltowej, odpowiednich szerokości tras, promieni skrętów, skrajni rowerowej. Uregulowało również zasady prowadzenia ruchu rowerowego w zależności od klasy drogi – dzięki temu na mniej ruchliwych ulicach zamiast wydzielonych dróg dla rowerów pojawiają się pasy i kontrapasy rowerowe lub elementy uspokojenia ruchu.

Dziś, po ponad 6 latach od uchwalenia „Standardów”, wymagają one aktualizacji. Część zapisów wraz z rozwojem sieci straciła na aktualności, zaś niektórych regulacji brakuje w „Standardach”. Przede wszystkim jednak, konieczne jest dostosowanie dokumentu do znowelizowanych rozporządzeń wykonawczych do Prawa o ruchu drogowym, wprowadzających m. in. zasady wyznaczania śluz rowerowych, sierżantów czy kontraruchu. Drugą ważną zmianą jest zasięg opracowania. Nowy dokument ma w założeniu służyć nie tylko Warszawie, ale też 39 sąsiednim gminom Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Standardy są dla nas tym dokumentem podstawowym, który określa jak należy projektować wygodne i bezpieczne trasy rowerowe. Chcemy, żeby ten dokument był taką podstawą wskazującą jednolity standard wszystkich tras, aby nie dochodziło do trakich sytuacji, że jedna trasa jest wykonana zgodnie z pewnymi zasadami, a druga z innymi – tłumaczy Michał Japińko z Zarządu Dróg Miejskich.

Dodajmy jeszcze, że wpływ na nowe standardy rowerowe będą mieli sami cykliści. W lutym lub marcu odbędą się otwarte konsultacje społeczne. Niedługo potem gotowa będzie nowa wersja tego dokumentu.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze