AON to teraz Akademia Sztuki Wojennej

AON to teraz Akademia Sztuki Wojennej
fot. Wikipedia Commons

Póki co uczelnia zmienia nazwę i będzie od tej pory znana jako Akademia Sztuki Wojennej. To uczelnia, która powstała w warszawskim Rembertowie w miejsce Akademii Obrony Narodowej. Niewiele się zmienia, bo placówka akademicka nadal będzie kształcić wojskowych i cywilów w zakresie bezpieczeństwa, obronności i sztuki wojennej.

Jak wyjaśnia wiceminister obrony narodowej Wojciech Fałkowski, zmiany w przekształconej uczelni polegają głównie na ustanowieniu nowych priorytetów w kształceniu. Wiceminister podkreślił, że oznacza to nowy program, nowe kadry i styl działania.

Jak zapowiedział wiceszef MON, w kadrze naukowej nie będzie byłych pracowników Wojskowych Służb Informacyjnych. – Ci oficerowie ze względów moralnych i merytorycznych nie mają powodu, żeby tam pracować i zostali zwolnieni albo są w trakcie wypowiedzenia – powiedział wiceminister Fałkowski.

Przekształcenie AON w Akademię Sztuki Wojennej nastąpiło na mocy przyjętej w maju ustawy. Misję wprowadzenia zmian otrzymał pułkownik Ryszard Parafianowicz, który został rektorem-komendantem nowej uczelni. Rok akademicki w uczelni rozpocznie się w poniedziałek 3 października, a wykład inauguracyjny pt. „Geneza Ludowego Wojska Polskiego” przedstawi dyrektor Wojskowego Biura Historycznego im. Kazimierza Sosnkowskiego, dr hab. Sławomir Cenckiewicz.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze