Aplikacja ułatwi niewidomym i niesłyszącym zwiedzanie muzeum

Aplikacja ułatwi niewidomym i niesłyszącym zwiedzanie muzeum

Autorami tej aplikacji są naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. Ma ona pomóc niewidomym i niesłyszącym w odbiorze dzieł sztuki współczesnej.

Aplikacja OpenArt pełni funkcję multimedialnego przewodnika, którego zadaniem jest przybliżyć sztukę osobom, które z różnych względów nie są w stanie odbierać jej tak jak przeciętni ludzie. Uniwersytet Warszawski twierdzi, że dzięki aplikacji zbiory muzealne staną się dostępne w taki sam sposób dla wszystkich zwiedzających: niewidzących i widzących, niesłyszących i słyszących, Polaków i obcokrajowców.

Przewodnik jest w stanie rozpoznać eksponaty muzeum oraz położenie zwiedzającego, po czym udostępnia opisy oglądanych okazów w formie pliku dźwiękowego, opisu tekstowego po polsku i angielsku oraz w języku migowym. Działanie aplikacji jest ściśle związane z obecnością użytkownika w pobliżu obiektu – dostarcza treści w momencie zbliżenia się do eksponatu.

W ramach projektu zostanie wykonany prototyp multimedialnego przewodnika po dziełach sztuki współczesnej znajdujących się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze