Dzień Teatru Publicznego – 13 maja w polskich teatrach „współcześnie” i „za grosze”
Pełna lista spektakli, które zostaną zagrane za grosze w ramach Dnia Teatru Publicznego znajduje się na specjalnej stronie-kalendarzu www.dzienteatrupublicznego.pl. Odwiedzając ją można uzyskać także szczegółowe informacje o teatrach oraz o godzinach otwarcia kas.
W akcji „Bilet do teatru za 500 groszy” z okazji Dnia Teatru Publicznego weźmie udział 98 teatrów z 39 polskich miast, a więc o siedem teatrów więcej niż w roku ubiegłym. Zmieni się także nieco formuła samego świętowania. Sprzedaż biletów – prowadzona tylko w kasach teatrów – rozpocznie się 13 maja, ale spektakle będą grane przez cały tydzień – od 13 do 20 maja. Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnego chodzenia w ramach Spacerowników Teatralnych, które swój początek miały także przed dwoma laty z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce (więcej informacji na www.spacerownikteatralny.pl).
Główny cel akcji to przybliżanie teatru widzom i wskazanie, że jest on miejscem dostępnym, bezpiecznym oraz reagującym żywo na codzienne problemy. I właśnie do aktualności tematów, które teatr porusza, nawiązuje w tym roku cena biletu. 500 groszy odpowiada bowiem liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty. To także wyjście naprzeciw oczekiwaniom widzów, którzy przy okazji ubiegłorocznego Dnia Teatru Publicznego zwracali uwagę na repertuar współczesny, jako na ten, który bardzo ich interesuje.
W tym roku w dniu sprzedaży biletów Instytut Teatralny po raz kolejny zbada potrzeby publiczności. Tym razem zapyta o oczekiwania współczesnych rodzin względem teatru dziecięcego, a w badaniu skupi się na opiniach rodziców i opiekunów dzieci, którzy przyprowadzają najmłodszych widzów teatralnych na spektakle w ramach familijnego uczestnictwa w kulturze. 13 maja Instytut Teatralny zaprezentuje też wyniki innego badania, dotyczącego wpływu funkcjonowania teatrów publicznych na rozwój ekonomiczny regionu. Czy warto inwestować publiczne pieniądze w publiczne teatry? Jaki przychód daje regionowi 1 złotówka dotacji samorządowej dla teatru? Czy dotacja może nie być kłopotem, ale inwestycją?
– Przy okazji Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji „Biletu do teatru za 500 groszy” chcemy, aby szczególnie mocno wybrzmiewał komunikat „teatr otwarty dla każdego widza”. Dlatego tak dużo mówimy o życzliwości teatru i znoszeniu złudnego przekonania o ekskluzywności i niedostępności – finansowej, ale i intelektualnej – scen publicznych – tłumaczy Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego. – To święto nie tylko teatrów, ale i widzów. Entuzjastyczny odbiór akcji i tak liczna obecność widzów przed kasami teatrów, to kolejny żywy dowód na konieczność istnienia teatrów finansowanych z publicznych pieniędzy, w całej ich różnorodności i liczbie – dodaje.
W tym roku organizatorzy po raz kolejny powtarzają, że bez publicznego wsparcia teatr, jako idea i jako konkretne punkty na mapach polskich miast, nie mógłby istnieć. – Teatry publiczne to konkretne miejsca. Działają lokalnie i autonomicznie. Realizują różne cele, ale tworzą jeden organizm i unikalną w skali świata sieć – zwracają uwagę organizatorzy.
Dzień Teatru Publicznego obchodzony będzie w tym roku po raz trzeci. Pomysł święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Majowa akcja „biletu za grosze”, w którą zaangażowało się 100 teatrów publicznych w całej Polsce, była jednym z najważniejszych wydarzeń obchodów i cieszyła się wielkim powodzeniem. Na widowniach zasiadło blisko 50 tysięcy widzów.
„Bilet do teatru za 500 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a organizowaną i koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
- Dni Wilanowa 2024 - 6 września 2024
- Święto Wisły 2024 - 5 września 2024
- 4. Urodziny Browarów Warszawskich - 5 września 2024