Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV
W dniach 17-24 listopada odbędzie się piąta edycja Europejskiego Tygodnia Testowania na HIV i HCV. To doskonała okazja by bezpłatnie i anonimowo wykonać badanie w kierunku HIV oraz HCV. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie będzie w tych dniach otwarty dłużej, a liczba doradców zostanie zwiększona. Wszystko po to, by zachęcić jak największą liczbę osób zrobienia testu.
Godziny pracy PKD podczas Europejskiego Tygodnia Testowania:
17.11 (piątek): 9.30 – 19.30
(wynik możliwy tego samego dnia, przy zleceniu badania do godz. 12.30)
18.11 (sobota): 10.00 – 16:00
20-23.11 (pon-czw): 14:30 – 19:30
24.11 (piątek): 9.30 – 19.30
(wynik możliwy tego samego dnia, przy zleceniu badania do godz. 12.30)
Żeby wykonać badanie nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia, ani dowodu osobistego, nie trzeba też być na czczo. Istotną rzeczą jest natomiast moment, w którym wykonujemy badanie. Zakażenie można stwierdzić już po 14 dniach od ryzykownej sytuacji, jednak aby w pełni je wykluczyć musi upłynąć 12 tygodni. Jedynie badanie wykonane po tzw. oknie serologicznym daje nam pewność.
Wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Wyzwaniem pozostaje zmiana myślenia o HIV oraz zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z wirusem. Podobnie wygląda sytuacja z HCV. Współczesna medycyna daje szanse na wyleczenie 98%-99% chorych. Obecnie stosowane leki, bezpośrednio działające na wirusy, są nie tylko znacznie skuteczniejsze, niż stosowana wcześniej terapia interferonowa, ale też nie mają tylu działań niepożądanych, terapia jest krótsza i lepiej tolerowalna przez pacjentów. Tutaj też obowiązuje zasada: im wcześniej wykryjemy tym lepiej.
Do nowych zakażeń HIV dochodzi w większości przypadków podczas kontaktów seksualnych, więc jeżeli nie mamy pewności co do stanu zdrowia osoby, z którą decydujemy się „pójść do łóżka” zabezpieczmy się za pomocą prezerwatywy. Prawidłowo użyta prezerwatywa, o ile nie pęknie albo nie zsunie się w trakcie stosunku, daje nam całkowitą pewność, że wirus znajdujący się m.in. w nasieniu (spermie) czy wydzielinie pochwy osoby zakażonej HIV nie przedostanie się przez lateks, z którego wykonana jest większość prezerwatyw. Nie należy jednak zapominać, że pęknięcia się zdarzają. W takiej sytuacji warto wykonać test na HIV!
Do zakażenia HCV dochodzi głównie przez kontakt z krwią osoby zakażonej lub skażonymi nią narzędziami zabiegowymi. Może to nastąpić w trakcie wszelkich zabiegów przebiegających z naruszeniem ciągłości skóry i błon śluzowych – leczniczych czy kosmetycznych. Do zakażenia może również dojść poprzez wspólne, dożylne lub domięśniowe przyjmowanie narkotyków, a także podczas piercing’u lub wykonywania tatuażu. Z tego względu tak istotne jest przestrzeganie w tych sytuacjach wszelkich procedur związanych ze sterylizacją sprzętu.
W Polsce każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. W 2016 roku wykryto w naszym kraju 1270 nowych przypadków, z czego najwięcej w województwie mazowieckim. Według danych Państwowego Zakładu Higieny od 1985 r. stwierdzono zakażenie u 22 038 osób, natomiast według szacunków epidemiologicznych o swoim zakażeniu nie wie przynajmniej połowa osób żyjących z HIV, co oznacza, że liczbę diagnoz należałoby pomnożyć przynajmniej razy dwa. Wynikiem takiej sytuacji jest znacząca liczba późno diagnozowanych (w zaawansowanym stanie zakażenia) oraz nowych zakażeń.
Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z HCV – wirusem wywołującym wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW-C), które może prowadzić do zwłóknienia, marskości, a nawet nowotworu wątroby. Według szacunków PZH w Polsce nawet 200 tys. osób może żyć z wirusem HCV we krwi, z czego aż 80% jest nieświadoma zakażenia!
Adresy wszystkich Punktów Konsultacyjno- Diagnostycznych na terenie Polski znajdują się tutaj: link
Szczegółowe informacje o samym badaniu na HIV znajdują się tutaj: link
Projekt współfinansowane jest ze środków Krajowego Centrum ds. AIDS oraz Urzędu m.st. Warszawy.
http://www.skaids.org/pl/ETT2017
- WZORY – Targi Rzemiosła – Jesień 2024 - 20 września 2024
- 3. urodziny Fabryki Norblina - 20 września 2024
- „POPIEŁUSZKO. KAZANIA NA DZIŚ”. Przegląd filmowy inaugurujący obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - 20 września 2024