Festiwal Uniwersytetu SWPS w Warszawie

Festiwal Uniwersytetu SWPS w Warszawie

LOKALNIE! – to hasło tegorocznego Festiwalu Uniwersytetu SWPS. W tym roku opuszczamy mury uczelni i eksplorujemy najbliższe sąsiedztwo – Kamionek, fascynującą, choć ciągle mało znaną część prawobrzeżnej Warszawy. Odkryjmy ją zatem na nowo – podczas spacerów, gier terenowych, odwiedzin w pracowniach rzemieślniczych i muzeach. Odkryjmy też siebie – w trakcie warsztatów samorozwojowych. A potem zrelaksujmy się na koncercie, który zagrają dla nas Marika i Ofelia. Nie zapominajmy, że powodów do świętowania jest znacznie więcej – w tym roku obchodzimy 15-lecie Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich.

Święto uczelni i jej społeczności już 9 i 10 czerwca! Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

LOKALNIE!

Piąta już edycja Festiwalu Uniwersytetu SWPS jest pod każdym względem wyjątkowa. I nie chodzi tylko o dziesiątki atrakcji, które szczelnie wypełniają dwudniowy program wydarzenia. LOKALNIE! – tak brzmi hasło tegorocznego Festiwalu. A to zobowiązuje – do wyjścia poza mury uczelni i eksplorowania jej najbliższego sąsiedztwa. Będziemy odkrywać tajemnice Kamionka, fascynującej a zarazem mało znanej części Grochowa. Uniwersytet SWPS jest niezwykle ważną części Kamionka, a nasi studenci i doktoranci nieustająco współtworzą jego żywą tkankę.

Poznamy naszych sąsiadów, zbudujemy nowe sieci lokalne i utrwalimy stare. W tym celu uchylimy drzwi kamionkowskich pracowni i podejrzymy mistrzów: kaletników, abażurniczkę czy zegarmistrza, przy pracy, której technika pozostaje niezmienna od kilkudziesięciu lat. Przekonamy się, że Kamionek ma niejedno oblicze – nie tylko to przemysłowe, z którym zwykle jest kojarzony, lecz także artystyczne. Wyruszymy na spacer śladami murali, przy okazji zaglądając do niewielkich, lecz prężnie działających galerii sztuki. Odwiedzimy też muzea, które na trwałe wrosły w kamionkowski krajobraz: Muzeum Neonów, Muzeum Czar PRL i Mini Muzeum Praga306.

Ale to nie wszystko, na fanów dobrej muzyki i kultowych miejsc czeka wyjątkowe wydarzenie wieńczące festiwal – koncerty Mariki i Ofelii na scenie Fugazi w pobliskim klubie i restauracji Drukarnia przy Mińskiej 65, mieszczącej się w postindustrialnych przestrzeniach starej drukarni PAP. Fugazi, legendarny klub, który zrewolucjonizował warszawską scenę muzyczną w latach 90., niedawno wznowił działalność właśnie na Kamionku. Wybór miejsca nie dziwi – jest wyjątkowe, o czym będzie można przekonać się podczas festiwalu.

Do Drukarni warto zajrzeć również przed koncertami, zwłaszcza że 10 czerwca o godz. 18.00 na dużym ekranie będzie można zobaczyć krótkie dokumenty zrealizowane przez Krzysztofa Żwirblisa w ramach projektu „Muzeum społeczne”. To filmowe opowieści przybliżające tę część miasta, jej mieszkańców i ich historie. Tego samego dnia Drukarnia będzie dla nas nie tylko przestrzenią wieczornej zabawy, lecz także całodniowego relaksu i festiwalowego odpoczynku.

SLOW!

Slow life to moda? A może już konieczność? Festiwal jest znakomitą okazją, aby zwolnić tempo – w każdym znaczeniu tego słowa. Temu mają służyć „powolne” warsztaty, podczas których, oczywiście niespiesznie, zastanowimy się, jak odzyskać równowagę w życiu.

Na chwilę oderwiemy się od ziemi i pobędziemy w sferze marzeń – porozmawiamy o swoich planach oraz o tym, jak je zrealizować. Pomoże nam w tym mapa marzeń, którą wykonamy na zajęciach warsztatowych. A także warsztaty coachingowe, w czasie których przy użyciu zdjęć filmowych uczestnicy stworzą scenariusz swoich życiowych celów i priorytetów.

Z kolei podczas spotkań dotyczących marketingu nostalgicznego i lokalności emocjonalnej spojrzymy wstecz, żeby zrozumieć, w jakiś sposób świadomy brak pośpiechu może stać się narzędziem zmiany.

15-LECIE INTERDYSCYPLINARNYCH STUDIÓW DOKTORANCKICH

Festiwal Uniwersytetu SWPS to także czas wielkiego święta dla samej uczelni. W jego ramach odbędą się bowiem obchody 15-lecia Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. Na towarzyszącą im debatę „Inter- i transdyscyplinarny wymiar współczesnego kulturoznawstwa” z udziałem młodych doktorów, absolwentów ISD Uniwersytetu SWPS – dr Joanny Jeśman, dr Sandry Frydrysiak, dr Joanny Jakubowskiej, dr Karoliny Charewicz-Jakubowskiej i dra Łukasza Biskupskiego (prowadzenie: prof. Anna Zeidler-Janiszewska i prof. Mirosław Filiciak) oraz inne działania zapraszamy 9 czerwca 2017 roku o godz. 17.00.

TERMIN I MIEJSCE

9–10 czerwca (piątek–sobota) 2017 r.
Uniwersytet SWPS, ul. Chodakowska 19/31
Drukarnia, ul. Mińska 65

Program oraz opis wydarzeń dostępne są na stronie: link

Zapraszamy! 🙂

Grzybu

Komentarze