Jak chronić zwierzaki przed upałami

Jak chronić zwierzaki przed upałami
fot. Wikipedia Commons

Lato już daje się we znaki i to nie tylko ludziom. Warto więc mieć na uwadze, że wysokie temperatury są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i bezpieczeństwa naszych czworonogów. Dlatego na naszych barkach spoczywa obowiązek ochrony pupili przed przegrzaniem, udarem słonecznym, poparzeniem skóry i innymi konsekwencjami upałów.

Upały są dla zwierząt równie dokuczliwe, co dla ludzi. Nierzadko też nawet bardziej. Niestety czworonogi nie są w stanie zapewnić sobie ochrony przed wszystkimi zagrożeniami, głównie dlatego że nie są ich świadome. Dlatego ich bezpieczeństwo jest w zakresie obowiązków ich opiekunów, czyli nas. Oparzeń mogą spodziewać się czworonogi ze znikomym owłosieniem lub w ogóle bez futerka, jak na przykład koty rasy sfinks. Wyeksponowane na niebezpieczeństwa powodowane przez upał są również najmłodsze i najstarsze zwierzęta oraz wszystkie psy i koty cierpiące na chroniczne choroby. W związku z tym musimy pomóc im przetrwać sezon jak najbardziej komfortowo.

W upalne dni z pomocą przychodzi bandana chłodząca lub specjalny wkład, który umieszczamy w legowisku dla psa czy też kota.

Musimy zapewnić naszym milusińskim stały dostęp do wody oraz jakiegoś zacienionego miejsca. Kiedy na dworze królują największe upały, możemy wybić sobie z głowy zabieranie zwierzaka na spacer. Najlepsze pory żeby wyjść to wczesny poranek lub późny wieczór po zachodzie słońca. Na spacer dobrze jest wziąć ze sobą wodę w jakimś podręcznym bidonie. Przymuszanie do zabawy czy zbędnej aktywności fizycznej również nie jest wskazane w okresie upalnym. Nie pozostaje także w wątpliwości zostawianie futrzaków w samochodzie, nie ważne na jak długo i gdzie stoi samochód, dlatego że staje się on w upale istnym piekarnikiem na kółkach. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów problemów ze zdrowiem u czworonoga w upalny dzień, należy niezwłocznie zawieźć cierpiącego psa lub kota do weterynarza. Najgroźniejszymi symptomami świadczącymi o złym stanie zdrowia i odwodnieniu zwierzaka są: nadmierne pocenie się, problemy z oddychaniem, przyspieszone tętno, oszołomienie, problemy z poruszaniem, wymioty oraz występująca w skrajnych przypadkach utrata przytomności.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze