Kupujesz mieszkanie? Pamiętaj o dodatkowych kosztach

Kupujesz mieszkanie Pamiętaj o dodatkowych kosztach

Kupując pierwsze mieszkanie, często nie zdajemy sobie sprawy z wielu rzeczy. Jedną z nich są całkowite koszty takiego zakupu. Oprócz opłacenia ceny samej nieruchomości, istnieje wiele innych obciążeń finansowych, które musimy ponieść jako kupujący. Co do nich należy?

(Artykuł został przygotowany przez specjalistów z portalu RynekPierwotny.pl w ramach współpracy z Ogarnięty.pl)

Kredyt

Jeśli decydujemy się na kredyt, musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli spłacać również odsetki. Oprócz tego, często zapominamy uwzględnić koszty uzyskania dokumentów potrzebnych do wzięcia takiego kredytu. Wydają się one niewielkie, ale ich zebranie może okazać się całkiem sporą sumą. Poza powyższymi, do zapłaty zostaje również podatek od kredytu hipotecznego – PCC. Jest on różny w zależności od rodzaju hipoteki. Za zwykłą zapłacimy 0,1% od kwoty zaciąganego kredytu, natomiast w przypadku kaucyjnej – 19 zł. Deklarację PCC – 3 składamy do Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni od dnia kupna mieszkania. Podatek ten może również uiścić za nas notariusz, jeśli hipoteka będzie uwzględniona w akcie notarialnym. Nie dotyczy to oczywiście umowy o kredyt hipoteczny – wtedy musimy zapłacić należność podatkową samodzielnie.

Podatek od zakupu mieszkania

Zależny jest od metrażu i wynosi 8% dla lokali poniżej 150 mkw. oraz aż 23% dla nieruchomości o większej powierzchni. Podatek ten trzeba doliczyć do ceny mieszkania i uwzględnić w deklaracji podatkowej dla Urzędu Skarbowego. Większość osób na początku wybiera mniejsze lokale, zazwyczaj kawalerki lub dwupokojowe, w związku z czym obowiązuje ich zapłacenie mniejszego podatku. Niemniej nadal jest to odczuwalna wartość, szczególnie w przypadku dużych miast, gdzie mieszkania są drogie. W Warszawie średnia cena lokalu przeznaczonego na użytek mieszkaniowy wynosi ok. 500 000 zł. 8% z tego to aż 40 000 zł – właśnie tyle trzeba będzie oddać Fiskusowi.

Warto przy tym pamiętać, że zaniżenie wartości nieruchomości w celu zapłacenia mniejszego podatku może wiązać się z kontrolą, z Urzędu Skarbowego. Jeśli kwota będzie znacząco odbiegała od wartości rynkowej nieruchomości (definicja: art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych), Fiskus zażąda sporostowania, które należy dostarczyć w terminie 14 dni od otrzymania wezwania. Niską wartość mieszkania można obronić np. jego słabym stanem (do remontu) czy lokalizacją (przy autostradzie). Jeżeli to się nie uda, Urząd Skarbowy wyśle rzeczoznawcę, za którego pracę będziemy musieli zapłacić. Po jego wycenie, uiścić trzeba będzie również różnicę w podatkach, a także odsetki, które Fiskus naliczy od momentu zakupu mieszkania.

Taksa notarialna i kolejny podatek

Ponieważ zakup mieszkania odbywa się poprzez zawarcie umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego, musimy zapłacić taksę notarialną. Jej wysokość jest zależna od ceny mieszkania:
do 3.000 PLN – 100 PLN
powyżej 3.000 PLN do 10.000 PLN – 100 PLN + 3% od nadwyżki powyżej 3.000
powyżej 10.000 PLN do 30.000 PLN – 310 PLN + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 PLN
powyżej 30.000 PLN do 60.000 PLN – 710 PLN + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 PLN
powyżej 60.000 PLN do 1.000.000 PLN – 1.010 PLN + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 PLN
powyżej 1.000.000 PLN do 2.000.000 PLN – 4.770 PLN + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 PLN

Powszechnie przyjęło się, że to właśnie kupujący płaci taksę notarialną, choć zdarza się, że kwota jest dzielona pomiędzy nabywcę a sprzedającego. Ponadto warto pamiętać również o tym, że osoba, która nabywa mieszkanie z rynku wtórnego, musi uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% ceny nieruchomości. Pieniądze na opłacenie tego podatku przekazujemy notariuszowi, który przekazuje je odpowiedniemu organowi.

Dodatkowe opłaty

Mogą one wynikać z konieczności wykończenia i remontu nowo nabytego lokalu. Często nie zdajemy sobie sprawy z ich kosztów. Zwykle wynoszą więcej niż zakładaliśmy, dlatego warto mieć w zapasie jeszcze parę zaskórniaków. Do tego konieczne może się okazać uiszczenie opłat administracyjnych, jak prąd, woda, czynsz do spółdzielni… O takie aspekty warto spytać sprzedającego lub dewelopera.

Często kierujemy się tylko ceną nieruchomości, zapominając lub nie wiedząc o dodatkowych kosztach. A przecież mogą one wynieść nawet i 100 000 zł. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego mieszkania i wzięcie kredytu, warto poszukać w internecie jak najwięcej informacji. Można również konsultować się z bardziej doświadczonymi w tym temacie znajomymi, prawnikami, doradcami. Pomogą nam oni uniknąć pułapek prawnych i finansowych.

Opracowanie materiału:  RynekPierwotny.pl
Grzybu

Komentarze