Nowa Tradycja – 20. Festiwal Folkowy Polskiego Radia
Od 11 do 14 maja potrwa 20. festiwal folkowy „Nowe Tradycje” organizowany przez Polskie Radio. W jego programie przewidziano występ m.in. ubiegłorocznego laureata Grand Prix – zespołu Kożuch.
Festiwal zainauguruje koncert The Cracow Klezmer Band / Bester Quartet w studiu koncertowym PR im. Władysława Szpilmana w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy zespół dzięki oryginalnemu, odważnemu artystycznie repertuarowi, opartemu głównie na kompozycjach własnych, zdobywa uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie.
W trakcie festiwalu „Nowa Tradycja” wystąpią także „Gołcunecki, Stanisław Głaz i ich goście” oraz wręczone zostaną nagrody: „Muzyka Źródeł”, „Fonogram Źródeł” oraz „Folkowy Fonogram Roku”. W studiu koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego wystąpi też laureat „Folkowego Fonogramu Roku 2016” Raphael Rogiński & Genowefa Lenarcik (Żywizna). Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się koncert laureatów oraz „Trio Chemirani”.
Według organizatorów ważnym elementem festiwalu jest konkurs. „Do tegorocznego konkursu nadesłano 53 nagrania, spośród których do koncertów finałowych zakwalifikowaliśmy 11 wykonawców” – powiedziała jedna z organizatorek Małgorzata Jędruch-Włodarczyk.
Zwróciła także uwagę na fakt, że w nadsyłanych na konkurs materiałach „jest stosunkowo mało poszukiwań etnograficznych”. „Gdzieś spłyciła się materia, która służy inspiracji. (…) Co roku mamy taki przebój, który jest przez nas odsłuchiwany wielokrotnie, w różnych interpretacjach” – zaznaczyła Jędruch-Włodarczyk. „Nie ma jednak zespołów, które parałyby się muzyką klezmerską” – dodała.
Dla jurorów konkursu ważna jest spójna koncepcja prezentowanego repertuaru. „Czasami dostajemy zestaw +the best of+ w oczach samych muzyków, jednak każdy z tych utworów mógłby być zagrany przez inny zespół. Chcielibyśmy usłyszeć spójną koncepcję artystyczną – tego z czego później zbudować będzie można program koncertowy” – powiedziała organizatorka.
Podczas konferencji ogłoszono także laureatów przyznawanej po raz piąty nagrody „Muzyka Źródeł”, która ma na celu uhonorować wybitnych artystów ludowych kultywujących tradycję i przekazująjących ją kolejnym pokoleniom. W tym roku nagrodą wyróżnieni zostali: zespół śpiewaczy Gołcunecki z Gałek Rusinowskich na Radomszczyźnie oraz skrzypek z Dzwoli na Lubelszczyźnie Stanisław Głaz.
„Nagrodę przyznajemy kolegialnie w redakcji twórcom, którzy są wybitnie zasłużeni, maja piękny repertuar i są wspaniałymi artystami. Dla nas – radiowców – ich twórczość ma olbrzymie znaczenie” – powiedziała dziennikarka Programu 2 PR Anna Szewczuk-Czech.
Ogłoszono także laureatów pierwszej nagrody i tytułu Folkowego Fonogramu Roku 2016. Jury w składzie Anna Szewczuk-Czech, Lopa Kothari, Jacek Hawryluk, Simon Broughton i Tomasz Janas przyznało ją Raphaelowi Rogińskiemu i Genowefie Lenarcik (Żywizna) za płytę „Żywizna plays Zaświeć Niesiącku and other Kurpian songs”.
Drugą nagrodę trafiła do zespołów Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli za album „Duch gór”. Trzecią natomiast – ex aequo Marii Pomianowskiej z zespołem za album „The Voice of Suka” oraz Warszawskiej Orkiestrze Sentymentalnej za płytę „Umówmy się na dziś”.
Jury Fonogramu Źródeł 2016 roku w składzie Piotr Dahlig, Weronika Grozdew-Kołacińska, Anna Szewczuk-Czech, Anna Borucka-Szotkowska, Magdalena Tejchma za szczególne zasługi dla dokumentacji i prezentacji regionu Roztocza i jego wybitnych artystów w szerokim kontekście kulturowym przyznało nagrodę specjalną Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi za albumy: „Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy”, „Spod niebieskiej Góry 2. Muzyka Roztocza południowo-wschodniego” oraz „Zofia Sulikowska z Wojsławic. Portret śpiewaczki”. Pierwszą nagrodę przyznano Stowarzyszeniu Akademia Łucznica za album „Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich”. Nagrodę przyznano za portret śpiewaczki.
Festiwal „Nowa Tradycja” organizowany jest od 1998 r. Jego idea zrodziła się w kręgu wielbicieli muzyki tradycyjnej działających w powołany do życia w 1994 Radiowym Centrum Kultury Ludowej, który stał się ważnym ośrodkiem promowania polskiej muzyki folkowej.
Transmisje koncertów będzie można usłyszeć na antenie Programu 2 Polskiego Radia, natomiast transmisje wideo na stronach: dwojka.polskieradio.pl, nowatradycja.polskieradio.pl (PAP)
- Dni Wilanowa 2024 - 6 września 2024
- Święto Wisły 2024 - 5 września 2024
- 4. Urodziny Browarów Warszawskich - 5 września 2024