Pomoc ofiarom nawałnic
Wiele miejscowości w Polsce boryka się ze skutkami nawałnic, jakie w miniony weekend przeszły przez kraj. Warszawskie spółki miejskie, firmy prywatne z siedzibą w stolicy, harcerze, strażacy i mieszkańcy włączyli się w pomoc poszkodowanym.
– W obliczu tragedii takiej jak tak, która dotknęła tysiące osób w ostatni weekend nie można przejść obojętnie. Nawałnica uszkodziła tysiące gospodarstw domowych niszcząc dorobek całego życia wielu osób. Na miejscu tej katastrofy, w powiecie chojnickim, służbę od paru dni pełnią warszawscy harcerze i strażacy. Również warszawskie spółki i firmy prywatne, które mają swoje siedziby w stolicy włączyły się w bezpośrednią pomoc poprzez przekazanie niezbędnych środków dla gospodarstw domowych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.
– Nie mam wątpliwości co do tego, że Rada m.st. Warszawy na najbliższym posiedzeniu wyrazi poparcie dla pomocy finansowej dotkniętego nawałnicą Lotynia. Mieszkańcy Warszawy w swojej historii doświadczyli niemal wszystkich możliwych kataklizmów i są gotowi pomóc potrzebującym wsparcia – zapewnia Dorota Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
Od soboty kilkudziesięciu wolontariuszy warszawskiego hufca ZHR i strażaków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej pomaga w usunięciu skutków kataklizmu. Na terenie gminy Chojnice bardzo ucierpiało sołectwo Lotyń, i to właśnie tam skupiona jest pomoc warszawskich służb. Wolontariusze i strażacy usuwają skutki nawałnicy na terenie pól i domostw mieszkańców wsi. W pierwszej kolejności usuwają drzewa i gałęzie z pól uprawnych, przeszkody z dróg dojazdowych, aby odpowiednie służby miały możliwość dojazdu. Na miejscu do dyspozycji służb jest sprzęt zakupiony ze środków m.st. Warszawy, pięć samochodów PSP oraz agregat prądotwórczy.
– Jesteśmy w ciągłym kontakcie z władzami gminy, z sołtysem Lotynia, z panią harcmistrz. Na bieżąco ustalamy, co jest potrzebne na miejscu. To ważne, żeby pomoc trafiła bezpośrednio do najbardziej potrzebujących. Współpracujemy w tym zakresie z warszawskimi firmami, zarówno miejskimi, jak i prywatnymi. Dziękuję za szybkie wyjście naprzeciw naszemu apelowi o pomoc – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
W pomoc poprzez wsparcie finansowe, udostępnienie wody pitnej i środków higienicznych niezbędnych w kryzysowej sytuacji, zabezpieczenie transportu włączyły się m.in. spółki miejskie tj. Metro Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie, Miejskie Przedsiębiorstwo Wody i Kanalizacji. Również firmy, które swoje siedziby mają w stolicy nie pozostały obojętne na tragedię dotkniętych kataklizmem rodzin. Do Lotynia, w powiecie chojnickim dzięki wsparciu firm Sante, Żywiec Zdrój S.A. i Procter and Gamble DS Polska Sp z o.o. zostaną w najbliższych dniach m.in. przetransportowane woda, żywność, materiały chemii gospodarczej i kosmetycznej.
„Pomoc po nawałnicy” – pomoc dla gminy Parchowo
Od piątku, 18 sierpnia do niedzieli, 20 sierpnia w godzinach 12.00 – 20.00 komitet społeczny „Pomoc po nawałnicy” będzie prowadził zbiórkę rzeczową na warszawskiej Woli. We współpracy z Polskim Korpusem Pokoju, mieszkańcy mogą osobiście przekazywać dary do magazynu ul. Syreny 14 w Warszawie. Razem ze wspierającym zbiórkę posłem Michałem Szczerbą, organizatorzy zdecydowali, że zebrane dary trafią do poszkodowanych nawałnicą z pomorskiej gminy Parchowo.
Na początku tygodnia wspierany przez Miasto transport z darami wyruszy do potrzebujących. Poszkodowani z tej gminy najbardziej potrzebują suchej i gotowej do spożycia żywności, wody butelkowanej oraz artykułów higieny osobistej i innych środków czystości.
- Dni Wilanowa 2024 - 6 września 2024
- Święto Wisły 2024 - 5 września 2024
- 4. Urodziny Browarów Warszawskich - 5 września 2024