Rozliczając podatek w Warszawie masz wpływ na jakość życia jej mieszkańców

Rozliczając podatek w Warszawie masz wpływ na jakość życia jej mieszkańców

Bez Ciebie nie da rady. Płać podatki w Warszawie. „Zrób, żeby było poPITe”. Tymi hasłami stolica zachęca osoby, które choć tutaj mieszkają i żyją, to swój PIT nadal rozliczają w innych miejscowościach. W sobotę, 1 kwietnia, rusza kampania zachęcająca do płacenia podatków w stolicy.

Warszawa oferuje atrakcyjne miejsca pracy i wysoki standard życia. Osoby, które przyjeżdżają tutaj na studia czy do pracy, decydują się tu zamieszkać, często zapominając o płaceniu tutaj podatku PIT. Tymczasem podatek od osób fizycznych (PIT) to podstawowe źródło dochodu stolicy. Prognozuje się, że w 2017 r. osiągnie poziom 4,931 mld zł, przy czym średnio od każdego podatnika do budżetu miasta w tym roku trafi 3,8 tys. zł. Za te pieniądze Warszawa może funkcjonować i rozwijać się dla swoich mieszkańców.

– Dochody z tego tytułu stanowią prawie 1/3 budżetu miasta, dlatego są tak ważne dla rozwoju miasta. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, różne instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea, jeżdżą tramwaje i metro oraz autobusy, które wymieniamy na nowoczesne i niskoemisyjne – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Tegoroczna kampania pokazuje przedmioty, miejsca, obiekty użytku wspólnego, które mogłyby funkcjonować dobrze, ale są pogryzione. Gdyby były poPITe, innymi słowy, gdyby warszawiacy płacili PIT-y w mieście, te obiekty byłyby całe i w pełni funkcjonalne. Ta akcją stołeczny ratusz zwraca uwagę na to, że bez pomocy nowych podatników, trudno byłoby utrzymać wysoki standard przestrzeni publicznej.

– Po raz kolejny stawiamy na grę słów i tradycyjnie już w przewrotny sposób zachęcamy do rozliczania PITów w Warszawie – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta i dodaje – W ten sposób uświadamiamy mieszkańcom, na jakie cele przeznaczane są środki z wpływów podatkowych i jak ważny jest w tym ich wkład. W końcu te pieniądze, które płacimy w podatkach, do nas wracają.

Od kilku lat miasto zapewnia udogodnienia dla mieszkańców rozliczających podatek w Warszawie. Stołeczni podatnicy mogą korzystać z tańszych biletów i szerokiej oferty zniżek w ramach Karty warszawiaka i Karty młodego warszawiaka, działających na bazie Warszawskiej Karty Miejskiej i innych elektronicznych nośników. Ich posiadacze płacą mniej za bilety długookresowe, a dodatkowo mogą korzystać z kilkudziesięciu ofert przygotowanych przez miejskie instytucje oraz prywatne firmy handlowe i usługowe. Zniżki oferują m.in. kina, muzea i teatry, kluby fitness i pływalnie, restauracje, szkoły językowe i muzyczne, ośrodki wypoczynkowe, serwisy samochodowe i motocyklowe oraz księgarnie. Miasto pracuje nad dalszym rozwojem projektu, tak aby poszerzyć zakres ulg i zniżek. Obecnie z e-hologramów korzysta blisko 372 tys. warszawiaków. Mieszkańcy Warszawy, płacący tu podatki, otrzymują również dodatkowe punkty przy zapisach dzieci do żłobków i przedszkoli. Dzięki temu mają pierwszeństwo w przyjęciu dzieci do wybranej placówki niż osoby o takim samym statusie, które nie płacą tu podatków.

Co należy zrobić, aby zacząć rozliczać swój PIT w Warszawie? To proste. Wystarczy przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie w części B, wpisać adres zamieszkania w Warszawie. Chodzi tu nie o miejsce zameldowania z dowodu osobistego, a o faktyczne miejsce, w którym aktualnie żyjemy.

Grzybu

Komentarze