Syreny na 'patelni’ przy metro Centrum

Syreny na 'patelni' przy metro Centrum
fot. UM/R.Motyl

Murale przedstawiające syrenki Pabla Picassa, Aleksandry Waliszewskiej i Karola Radziszewskiego pojawiły się na ścianach wokół „patelni” przy stacji metra Centrum. Zapowiadają pierwszą wystawę w nowym pawilonie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą.

Wystawa Muzeum Sztuki Nowoczesnej „Syrena herbem twym zwodnicza“ otwiera się w nowym pawilonie nad Wisłą w sobotę, 25 marca, a od 1 marca na „patelni” przy wejściu do podziemi warszawskiego metra pojawił się jej zwiastun – murale będące reprodukcjami kilku prac, które warszawiacy zobaczą w pawilonie nad Wisłą. Będzie można podziwiać je przez miesiąc. Znalazł się tu m.in. najstarszy wizerunek herbu Warszawy z pieczęci pochodzącej z przełomu XIV i XV wieku, a także słynny szkic Pabla Picassa, który podczas wizyty w Warszawie w 1948 r. zwiedzał nowopowstałe Osiedle na Kole i w jednym z mieszkań spontanicznie narysował węglem na ścianie syrenkę trzymająca zamiast miecza młotek – symbol robotników odbudowujących stolicę.

Wystawa „Syrena herbem twym zwodnicza“ to opowieść o kulturowych znaczeniach symbolu Warszawy i jego uniwersalności w kontekście tworzenia współczesnej tożsamości miejskiej. Zobaczymy na niej zarówno materiał historyczny – dzieła sztuki i artefakty, jak i twórczość współczesnych artystów inspirowaną mitologicznym motywem.

Wystawa potrwa do 18 czerwca.

W środę, 1 marca, jako zapowiedź wystawy „Syrena herbem twym zwodnicza”, inaugurującej działalność Muzeum nad Wisłą, na Instagramie MSN @msn_warszawa ruszyła również akcja „O wiele syren za dużo, by zmieścić w tak małym pudełku”. Każdego dnia na profilu instagramowym Muzeum zamieści ilustracje dzieł sztuki z motywem syren i hybryd – to prezentacja bogatego materiału ikonograficznego, uzupełniającego ponad 140 dzieł, które znajdą się na wystawie prezentowanej w Muzeum nad Wisłą.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze