Tak będzie wyglądał pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą

Tak będzie wyglądał pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą

Bałagan z fantazją – to motyw który przyozdobi, niczym pisanka stół wigilijny, fasadę tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej, mającej pojawić się nad Wisłą w formie pawilonu. To konkurs zadecydował o takim wyglądzie.

Obiekt zostanie postawiony w okolicach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, nieopodal Centrum Nauki Kopernik (skwer „Cubryny”). W tym tygodniu nad jego fasadą debatowało jury w składzie: Waldemar Baraniewski, Agnieszka Tarasiuk, Szymon Holcman, Małgorzata Kuciewicz i Joanna Mytkowska.

Nadesłano 51 propozycji z których jury wybrało to najlepsze (jak wyglądały pozostałe? -red.). Oceniający zdecydowali się na dzieło Sławomira Pawszaka, który na elewacji (prawdopodobnie po odpowiedniej dawce LSD -red.) widzi kolorowe malowidła. Jurorzy uzasadniają swoją decyzję nawiązaniem do nowoczesnych murali, gdzie wśród licznych motywów można tworzyć kolejne perspektywy odbioru. Wygląd sugeruje, że nie do końca można się spodziewać co jest w środku.

Sławomir Pawszak inspirował się serialami sci-fi lat osiemdziesiątych (zapewne głównie Panem Kleksem -red.). Teraz czeka na niego nagroda w wysokości 20 tysięcy złotych.

Pierwsza wystawa w tymczasowej siedzibie pojawi się wiosną 2017 roku. Docelowo Muzeum Sztuki Nowoczesnej ma przenieść się do odtwarzanego przed Pałacem Kultury pawilonu meblowego Emilia.

Grzybu

Komentarze