Warszawa dopłaci do in vitro

Warszawa dopłaci do in vitro
fot. PAP

Rada Warszawy przewagą głosów w stosunku 35:23, umożliwiła niepłodnym parom skorzystanie z dofinansowania z miejskiego budżetu.

Temat był dość długo omawiany przez przedstawicieli konkurujących ze sobą ugrupowań politycznych. Oczywiście nie zabrakło argumentów, że zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego metoda in vitro jest niemoralna i dlatego nie powinna być dofinansowywana z pieniędzy podatników.

– Program potrwa dwa lata – mówi warszawska radna Aleksandra Gajewska. – Dofinansowanie wyniesie maksymalnie 5 tys. zł, ale nie więcej niż 80% całych kosztów. Będzie obejmować po trzy próby. Skorzystają z niego osoby w wieku 25-40 lat, żyjące zarówno w związkach małżeńskich, jak i nieformalnych.

Zapłodnienie in vitro (łac. w szkle) to w dzisiejszych czasach najskuteczniejsza metoda w walce z bezpłodnością. W Polsce zabiegi były refundowane dzięki pomocy rządu, która obowiązywała w latach 2013-2016. Po zakończeniu ogólnopolskiego programu ciężar finansowy leczenia bezpłodności przejęły niektóre samorządy, m.in. poznański i łódzki.

Tymczasem w Szpitalu Bródnowskim bezpłodność będzie leczona NaProTechnologią – metodą, na skuteczność której nie ma żadnych dowodów i nie zajmują się nią autorytety medyczne.

Grzybu

Komentarze