Wykłady czwartkowe: projektowanie w zakresie wzornictwa przemysłowego z lat 1968–2018

Wykłady czwartkowe projektowanie w zakresie wzornictwa przemysłowego z lat 1968–2018
11 stycznia, 1, 8, 15, 22 lutego / czwartek / 18.00
Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona
11 stycznia 
Jak to się zaczęło? Wzornictwo w Muzeum Narodowym w Warszawie / Anna Maga, Anna Demska, Kaja Muszyńska
Czterdzieści lat temu Muzeum otrzymało unikatowy zbiór projektów, które powstały w na zamówienie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Stały się zalążkiem rozbudowywanej odtąd systematycznie kolekcji, która dziś może się poszczycić najlepszymi dziełami polskiego wzornictwa. O drodze, jaką przebyła kolekcja z muzealnych magazynów do stałej Galerii Wzornictwa Przemysłowego, opowiedzą jej twórczynie.
1 lutego
Sztuka przedmiotu zza żelaznej kurtyny. Rzecz o blaskach i cieniach kolekcjonowania wzornictwa przemysłowego / Beata Bochińska
Projektanci serwisów z Chodzieży, Ćmielowa i Tułowic, szkła z Ząbkowic, Polanicy i Krosna czy mebli z Bydgoszczy, używanych na co dzień w latach 60. i 70., długo pozostawali anonimowi. Dzisiaj ich dzieła są dla jednych wspomnieniem szarej rzeczywistości dawnego systemu politycznego, dla innych przedmiotami kultowymi, intrygującymi odmiennością i jakością. Czy przedmioty codziennego użytku, produkowane masowo, mogą być pełnoprawnymi obiektami kolekcjonerskimi? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na początkujących kolekcjonerów, a jakie na świadomych zbieraczy? W odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań pomoże prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, historyk sztuki, kolekcjonerka oraz autorka bestselerowej książki Zacznij kochać design. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową.
8 lutego
Wojciech Wybieralski – projektowanie w zakresie wzornictwa przemysłowego z lat 1968–2018 / prof. Wojciech Wybieralski
Przenośny aparat EKG, powiększalnik firmy „Krokus”, chlebak na pieczywo dla łowickiej firmy „Lamela” to tylko kilka z wielu produktów zaprojektowanych przez prof. Wybieralskiego. Pięćdziesiąt lat działalności zawodowej profesora przypadło na lata PRL-u, kryzysu gospodarczego oraz narodzin i rozwoju gospodarki rynkowej. Artysta opowie o swoich doświadczeniach w pracy projektowej i dydaktycznej.
15 lutego
Projektowanie dla przestrzeni publicznej – proces a efekt końcowy / Paweł Grobelny
Na czym polega specyfika projektowania dla przestrzeni publicznej? Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę, jakie problemy przewidzieć? Czy łatwiej projektować przedmioty przeznaczone do domowego użytku? W jaki sposób projektant wypracowuje ostateczną formę swego dzieła? Omówienie konkretnych projektów i realizacji pomoże znaleźć odpowiedzi na postawione pytania.
22 lutego
O rzeczach współczesnych. Polski design po 1989 roku / prof. Czesława Frejlich
Jakie zmiany nastąpiły w polskim designie po 1989 roku? Jak radzili sobie twórcy w warunkach rodzącego się kapitalizmu? Czy udało się im sprostać międzynarodowej konkurencji, a jednocześnie zachować odrębność? Opowiemy o roli designu we współczesnym świecie oraz o kondycji kultury materialnej, o naszej wrażliwości, aspiracjach i wartościach, którym hołdujemy.
Grzybu

Komentarze