Za darmo: album „Warszawa Siemaszki” w Narodowym Archiwum Cyfrowym

Za darmo: album „Warszawa Siemaszki” w Narodowym Archiwum Cyfrowym
fot. NAC

– Wybraliśmy 200 zdjęć, z których wyłania się opowieść o Warszawie. Zależało nam na tym, aby zdjęcia grały w nim główną rolę – mówi tvp.info Bartłomiej Kuczyński, pomysłodawca albumu „Warszawa Siemaszki”. Architektura stolicy, dzieci bawiące się na osiedlowych podwórkach, czy niedzielny wypad nad Wisłę – takie zdjęcia można znaleźć w monograficznej publikacji Zbyszka Siemaszki. Wydany przez Narodowe Archiwum Cyfrowe album dostępny jest za darmo.

Spośród sześciu tysięcy zdjęć przechowywanych przez NAC wybrano 200 najciekawszych. Obrazują one stolicę w latach 50., 60. i 70. Znajdują się tu fotografie przodowników pracy odbudowujących Stare Miasto, tłumów odgruzowujących w czynie społecznym plac Dzierżyńskiego czy zdjęcia powstającej ściany wschodniej. – Te zdjęcia można było oglądać w albumach, na wystawach, w różnego rodzaju projektach, ale czegoś nam brakowało. Jesteśmy Narodowym Archiwum Cyfrowym i większość tych zdjęć była dostępna w internecie, ale taki przedmiot jak album można kartkować, oglądać. Poza tym jest ładnie wydany, ma płócienną oprawę i ładny papier. Ta oprawa nadaje tym zdjęciom blasku – mówi Bartłomiej Kuczyński.

Opowieść o codzienności

Przyznaje, że wybranie tych, które znalazły się w albumie było nie lada wyzwaniem. – Po pierwszej selekcji zostało 500 zdjęć i z nich trzeba było wybrać tylko 200. Te fotografie ułożyły nam opowieść, która wyłania się z tego albumu – opowiada. Tematem książki jest nie tylko sama architektura Warszawy, ale miasto oraz ludzie. Siemaszko był reportażystą, który przez lata pracował dla tygodnika „Stolica”. W charakterystyczny dla siebie sposób przygląda się przechodniom i ludziom zaobserwowanym w zwykłych codziennych czynnościach.

W albumie znalazły się zdjęcia nowych osiedli na Kole, Bielanach, czy Mokotowie, a także budynków, które dziś zostały oszpecone lub już nie istnieją – Supersam, pawilon Chemii, kultowe kina, czy kolejowe dworce. Oglądając fotografie można poznać kierowcę autobusu linii 132, przyjrzeć się mobilnej pomocy drogowej z lat 50., zobaczyć budowniczych metra, robotników z Żerania, cukierników Wedla lub Warszawiaków uciekających przed ulewą lub odpoczywających na nadwiślańskich plażach czy przy basenach Legii.

„Miał smykałkę”

– To fajny album. Tata będzie nim zachwycony. Bardzo dużo pracował, bo lubił. Wychodziło mu to, miał smykałkę do robienia zdjęć – mówi Maciej Siemaszko, syn autora zdjęć. Album podzielony został na działy tematyczne: Odbudowa, Architektura Warszawy, Praca, Po godzinach, Wydarzenia, Życie Stolicy. Każdy z nich został poprzedzony wstępem wprowadzającym w realia lat PRL.

– Architektura i to jak Warszawiacy spędzają wolny czas oraz samo życie stolicy, to były te tematy, które najbardziej interesowały Siemaszkę – mówi Katarzyna Kalisz, która przygotowywała wstępy do poszczególnych rozdziałów. Publikacja dostępna jest od 15 grudnia bezpłatnie po wysłaniu e-maila na adres warszawa.siemaszki@nac.gov.pl, do odbioru w siedzibie Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Na stronie www.nac.gov.pl/warszawa_siemaszki można bezpłatnie pobrać album w formie ebooka.

 

żródło: tvp.info

Grzybu

Komentarze