Zimowy Wieczór Światła

Zimowy Wieczór Światła

Warszawiacy będą mogli przespacerować się po Łazienkach zupełnie innych niż na co dzień. Parkowe alejki, które po zmroku są rozwidnione bladym światłem latarni, w sobotni wieczór rozbłysną mnóstwem kolorowych lampionów. Po raz czwarty odbędzie się Zimowy Wieczór Światła. Muzeum Łazienki Królewskie przygotowało wiele atrakcji.

27 lutego 2016, godz. 19:00, wstęp wolny

Iluminacja budynków oraz roślin parku przygotowana jest specjalnie na tę okazję. Trzy trasy- czerwonych, niebieskich oraz zielonych lampionów poprowadzą na taras Pałacu na Wyspie, gdzie odbędzie się finałowy koncert. Wydarzenie jest bezpłatne, natomiast na miejscu będzie można zakupić lampion. Do każdego zostanie dodana darmowa wejściówka do jednego z obiektów Łazienek.

– Cały wieczór będzie klimatyczny, odrealniony. To nie będzie koncert ani muzyki barokowej, ani współczesnej. Raczej dynamiczna rozmowa muzyczna instrumentów perkusyjnych w wykonaniu Maliny Kowalewskiego i Moniki Szulińskiej – opowiada Radiu Kolor Barbara Werner, główny ogrodnik muzeum.

Wieczór uświetnią aktorzy w strojach z minionych epok. Pojawią się postaci prezentujące modę wieku XIII, XIV czy okresu secesji.

-Damy i panowie będą pojawiali się na trasach w oświetlonych punktach. Na przykład na trasie niebieskiej jest świątynia Sybilli, miejsce bardzo romantyczne – znajdziemy tam zakochaną parę. Gdzieś na dalszym planie pięknego widoku, na mostku dostrzeżemy postać. Aktorzy będą odgrywali rolę raczej zjaw, niż konkretnych postaci. – dodaje Werner.

zimowy_wieczor_swiatla_trasy

Zaplanowane są następujące trasy:

Trasa czerwonych lampionów – zacznie się przy wejściu do Łazienek Królewskich od ul. Gagarina. Następnie będzie prowadzić Aleją Chińską, wzdłuż Ogrodu Modernistycznego z widokiem na rzeźbę Jutrzenki. Potem przetnie Ogród Modernistyczny, biegnąc – przez mostek – na wschodni brzeg Stawu Południowego Górnego z wyspą. Dalej będzie prowadzić, przy wzgórzu ze skalniakiem, do Amfiteatru, a następnie, wzdłuż brzegu stawu obok Boskietów, czyli dawnego Ogrodu Włoskiego, aż na taras Pałacu na Wyspie.

Trasa niebieskich lampionów – będzie miała początek przy wejściu nieopodal Pomnika Chopina (od Al. Ujazdowskich). Następnie skieruje się do XIX-wiecznego Ogrodu Romantycznego. Minie Świątynię Sybilli, przetnie skarpę pod budynkiem Belwederu, a następnie obierze kierunek Świątyni Egipskiej i Pomnika Mochnackiego. Dalej poprowadzi do część Ogrodu Modernistycznego z zegarem słonecznym oraz widokiem na Nową Oranżerię i rzeźbę Jutrzenki. Potem pobiegnie wzdłuż Stawu Południowego Górnego na taras Pałacu na Wyspie.

Trasa zielonych lampionów – zacznie się na ul. Agrykoli przy wejściu na Aleję Herbową. Potem będzie poprowadzić na Most Arkadowy z pomnikiem Jana III Sobieskiego oraz widokiem na fasadę północną Pałacu na Wyspie i dalej Agrykolą do wejścia przy Alei Chińskiej. Następnie pobiegnie Aleją Belwederską, obok Ogrodu Chińskiego, do skrzyżowania pomiędzy Wodozbiorem, Starą Oranżerią i Białym Domkiem. Potem Promenadą Królewską do Alei Chińskiej, a z niej na drogę, obok Nowej Kordegardy, prowadzącą na taras Pałacu na Wyspie.

Zimowy Wieczór Światła to część międzynarodowego projektu Ogrody Światła, który ma na celu promocję wyjątkowych ogrodów historycznych i muzeów. Dołączyły do niego placówki z Francji, Danii, Niemiec, Rosji i Chin.

Grzybu

Komentarze