Królewskie Arkady Sztuki

Królewskie Arkady Sztuki

Będzie to ósma już edycja festiwalu artystycznego, realizowanego przez Zamek Królewski w Warszawie od 2010 roku. Założeniem projektu jest interdyscyplinarna wymiana wartości ukształtowanych przez teatr, taniec oraz muzykę. Tegoroczny repertuar spektakli i koncertów, po raz pierwszy adresowany również do najmłodszych (Arkady Dzieciom), stanowi wspaniałą okazję do zapoznania się z kunsztem ponad 100 artystów, którzy zaprezentują się podczas 12 występów. O różnorodności i atrakcyjności aktualnego programu będą się mogli Państwo przekonać w dniach 4 –26 sierpnia, podczas czterech kolejnych piątków i sobót.

Muzyczna część projektu to propozycja koncertów instrumentalnych oraz instrumentalno-wokalnych, które stanowić mają naturalne odniesienie do tradycji koncertów na dworze królów polskich. Artyści będą wykonywali utwory z różnych epok, improwizacje, transkrypcje i parafrazy popularnych motywów.

Tegoroczny przegląd koncertów obejmuje cztery odsłony, w których wystąpią m.in.: orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, Sławek Jaskułke Sextet, Hasmik Sahakyan, Dariusz Machej, Emilian Madey oraz orkiestra Warsaw Camerata pod dyrekcją Pawła Kos-Nowickiego. Dodatkową atrakcją tegorocznego festiwalu będą dwie propozycje muzyczne dla dzieci Dzień dobry, muzyko!, poprowadzone przez Pawła Kos-Nowickiego.

W ramach Królewskich Arkad Sztuki od wielu lat staramy się pokazywać szerokiej publiczności interesujące dokonania polskiego teatru plastycznego. W tym roku będzie to możliwe dzięki zespołom z Podlasia, Warszawy, Gdańska oraz Łodzi. A3 Teatr – Kolekcjonerzy Wzruszeń zaprezentuje spektakl Tańcz!, czyli minimalistyczne tango upadłych serc i ulotnych dusz w zdeformowanej, odrealnionej garderobie. Walny-Teatr przedstawi plenerowe widowisko Noe – opowieść o nieco szalonym dyrygencie w oryginalnej technice figur-instrumentów. Znany z niepowtarzalnej stylistyki Teatr Snów ukaże nowatorską wizję Wyspy, miejsca przemiany słynnego Prospero z Burzy Williama Szekspira. Za sprawą artystów z Bodo Café pojawi się również małe kino w stylu retro i tajemniczy projektor, ożywiający gwiazdy kina w ich kultowych rolach oraz znane sceny filmowe.

Dwa spektakle skierowane są do najmłodszych miłośników sztuki teatralnej: zabawne, wzruszające Fintikluszki Teatru Lalek Małe Mi, który wiernie podąża za tradycją wędrownych opowiadaczy, oraz klasycznie marionetkowa Calineczka w wykonaniu grupy Łątka, oddanej krzewieniu wiedzy o teatrze.

Od samego początku festiwal stanowi platformę dialogu interdyscyplinarnego, wymiany artystycznych doświadczeń czy pomysłów. Jest również okazją do nawiązywania nowych kontaktów i miejscem narodzin przyszłych działań artystyczno-kulturalnych. Opiera się na założeniu, że najbardziej efektywną formą współpracy między twórcami są wspólne przedsięwzięcia artystyczne.

Repertuar:

4 sierpnia (piątek), godz. 20.00

Wieczór z Teatrem A3: spektakl Tańcz!, Kleszczele

5 sierpnia (sobota), godz. 12.00

Arkady Dzieciom: Dzień dobry, muzyko!

5 sierpnia (sobota), godz. 19.00

Wieczór z tangiem w wykonaniu orkiestry Sinfonia Viva

11 sierpnia (piątek), godz. 20.00

Wieczór z Teatrem Adam Walny: spektakl Noe, Warszawa

12 sierpnia (sobota), godz. 12.00

Arkady Dzieciom: spektakl Teatru Małe Mi – Fintikluszki, Wrocław

12 sierpnia (sobota), godz. 19.00

Wieczór z pieśniami Stanisława Moniuszki

18 sierpnia (piątek), godz. 20.00

Wieczór z Teatrem Snów: spektakl Wyspa, Gdańsk

19 sierpnia (sobota), godz. 12.00

Arkady Dzieciom: spektakl Teatru Łątka – Calineczka, Łódź

19 sierpnia (sobota), godz. 19.00

Wieczór z muzyką jazzową w wykonaniu zespołu Sławek Jaskułke Sextet: Komeda recomposed

25 sierpnia (piątek), godz. 20.00

Wieczór z Teatrem Scena Retro: spektakl Kino Paradiso

26 sierpnia (sobota), godz. 12.00

Arkady Dzieciom: Dzień dobry, muzyko!

26 sierpnia (sobota), godz. 19.00

Wieczór z muzyką klasyczną w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata

Wstęp wolny

Liczba miejsc ograniczona

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w zaproponowanym repertuarze

Projekt powstał przy wsparciu finansowym Urzędu m.st. Warszawy

Grzybu

Komentarze