TEDxYouth@Marszałkowska już w niedzielę 11 stycznia

TEDxYouth@Marszałkowska już w niedzielę 11 stycznia

Drugie spotkanie TEDxMarszałkowska odbędzie się, w przeciwieństwie do pierwszego, nie na końcu (tj. przy Pl. Bankowym), a bliżej początku tej charakterystycznej dla Warszawy ulicy. Plac Zbawiciela znajduje się w południowym Śródmieściu Warszawy; od jego zachodniej strony zaczyna się ulica Nowowiejska, gdzie pod numerem 1 mieści się Klub Komediowy, który będzie gościł naszą styczniową imprezę.

Plac Zbawiciela został wytyczony w 2. połowie XVIII wieku. Pod koniec w. XIX przebiegała tamtędy linia tramwaju konnego. W 1901 r. wbudowano kamień węgielny pod stojący na placu kościół. 110 lat później, w trakcie prac remontowych torowiska, na placu został odkopany bunkier z czasów drugiej wojny światowej, który ostatecznie został zabezpieczony i ukryty pod torowiskiem.

Na Pl. Zbawiciela modne warszawskie knajpki współistnieją z ostatnimi barami poprzedniej epoki. Kontrowersyjna tęcza góruje nad torowiskiem, kościół metodystów dzieli przestrzeń z katolicką świątynia.

Plac Zbawiciela zagrał w wielu filmach, a już w styczniu będzie gospodarzem TEDxYouth poświęconego kreatywności.

Czym właściwie jest kreatywność? Czego dotyczy to tak popularne w ostatnich latach hasło? Sądzimy, że z prawdziwą kreatywnością jest trochę jak z filozofią i miłością: potrzebuje czasu, samotności, refleksji, regularnej pracy. Prawdopodobnie nie znajdziemy jej w miejscach, które nadążając za modą i wpisując się w prawa rynku, kuszą szybkim samorozwojem i weekendowymi warsztatami kreatywności.

Kreatywność wiąże się ze świadomością, otwartością, pragnieniem ciągłej nauki, a także umiejętnością dziecięcego zatracenia się w sobie. Kreatywność bywa nieśmiała i mało spektakularna (jak filozofia i miłość właśnie); nie poprzedzają jej fanfary i czerwony dywan; jest spontanicznym wyrazem życiowej energii, popartej często rozwojem intelektualnym, ale nie ograniczającym się do niego.

Na spotkanie z taką kreatywnością (rozumianą jako styl, wizja, filozofia życia, świadoma edukacja i mądre wychowanie) zapraszamy 11 stycznia 2015.

Zimowej imprezie TEDxMarszałkowska towarzyszy pierwiastek ”Youth” – młodości, świeżości, radości życia, wiary w marzenia, ale także bardzo głębokich i dojrzałych już przemyśleń. W praktyce oznacza to, że impreza jest organizowana przy wsparciu licealistów i studentów pierwszych lat studiów. Ponadto tak wśród osób występujących, jak również na widowni, znajdą się, oprócz dorosłych, dzieci i młodzież. Poruszymy tematy naukowe, lecz także codzienne, będziemy szukać kreatywności w sporcie i bibliotekach. Poznamy smak improwizacji, posłuchamy o teoriach kreatywności w nauce.

Będzie intensywnie. Podczas energetyzujących, wzruszających, refleksyjnych i zabawnych pięciu godzin (12-18), wysłuchamy dwudziestki różnorodnych ludzi. Zaprosimy Państwa także na specjalną część muzyczną.

Do zobaczenia w styczniu na TEDxYouth@Marszałkowska, najgorętszym miejscu na zimowej mapie Polski!

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze