Surowsze obostrzenia od 27 marca

Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia – powiedział na czwartkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił listę nowych obostrzeń, które będą obowiązywać od soboty 27 marca.

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że to sytuacja epidemiczna i wydolność służby zdrowia stoją u podstaw decyzji zaostrzającej obostrzenia. – Jesteśmy w sytuacji kryzysowej, w sytuacji ciężkiej i nie możemy sobie już pozwolić na myślenie logiką „co można otworzyć”, którą jeszcze myśleliśmy od połowy stycznia i staraliśmy się takie kroki wykonywać – dodał.

– Od najbliższej soboty wprowadzamy nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa. One będą obowiązywały przez najbliższe dwa tygodnie, czyli również w tej perspektywie, którą wyznaczaliśmy sobie podejmując decyzję o poprzednich obostrzeniach – poinformował Niedzielski.

Lista nowych obostrzeń, które będą obowiązywały od 27 marca do 9 kwietnia:

– zamknięte centra i galerie handlowe (za wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni);
– zamknięte sklepy meblowe i budowlane powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych;
– placówki handlowe, targ, poczta: 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych, 1 osoba na 20 metrów kwadratowych w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych;
– obiekty kultu religijnego: max. 1 osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra oraz obowiązku zakrywania ust i nosa;
– zamknięte salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie;
– zamknięte przedszkola i żłobki, opieka wyłącznie dla dzieci rodziców wykonujących zawód medyczny i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej);
– działalność obiektów sportowych ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego, zamknięte między innymi korty tenisowe i ścianki wspinaczkowe

Minister przekazał, że nadal obowiązują restrykcje epidemiczne ogłoszone 17 marca, takie jak:

– nauczanie zdalne w klasach I-III; – zamknięte hotele; – zamknięte teatry, kina, muzea, galerie sztuki, kasyna; – zamknięte baseny, sauny, solaria, obiekty sportowe

Niedzielski powiedział ponadto, że ciągle obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób. – Zaszczepieni przeciw COVID-19 są wyłączeni z tego obostrzenia – przekazał.

Na konferencji premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „Polska znajduje się dzisiaj w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy”. – Musimy sobie to bardzo otwarcie powiedzieć i przyznać – dodał.

Jak podkreślił, napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Przypomniał, że w czwartek zarejestrowano najwyższy wzrost zakażeń – ponad 34 tysięcy osób. Dodał, że na tę chwilę mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych. – Robimy wszystko, żeby te łóżka były dostępne dla naszych obywateli w przypadku konieczności leczenia – zapewnił.

Morawiecki podkreślił jednak, że „zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia”. – Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli – przyznał premier.

– Musimy zrobić wszystko, aby uniknąć takiego scenariusza i zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza – przekonywał.

Morawiecki wyraził przekonanie, że dzięki szczepieniom w ciągu kilku miesięcy poprawi się sytuacja zdrowotna i gospodarcza.

– Zbliżają się święta Wielkiej Nocy. Chcę zaapelować już dzisiaj o to, żebyśmy spędzili je w wąskim gronie, w gronie wyłącznie najbliższej rodziny – powiedział premier. – To trudny apel, bo to święta, które mają nieść nadzieję, radość, i myślę że już niedługo potem ta nadzieja, ta radość będzie do Polski wracała na skutek programu szczepień – dodał.

Grzybu

Komentarze