Warszawa w czerwonej strefie od jutra

Warszawa od soboty będzie należeć do czerwonej strefy. Informacje te potwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski. W sklepach będzie mogło przebywać maksymalnie pięciu klientów w przeliczeniu na jedną kasę. Od poniedziałku będzie wprowadzony całkowity zakaz organizacji imprez okolicznościowych, m.in. wesel.

W czerwonej strefie od soboty znajdą się 152 powiaty ze wszystkich 16 województw, w tym 11 miast wojewódzkich. W czerwonej strefie będą m.in. Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań i Rzeszów.

W środę na Mazowszu odnotowano najwięcej, bo aż 1188 nowych zakażeń. W samej Warszawie potwierdzono 720 przypadków, to również najwięcej spośród największych miast. W czwartek w woj. mazowieckim potwierdzono 1306 zakażeń, z czego 494 w samej stolicy.

Władze Warszawy deklarują, że są przygotowane na „wejście” do czerwonej strefy. – Jesteśmy gotowi. Wiemy dokładnie, jakie są założenia i od wielu dni się do tego przygotowujemy – powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

 

Czerwona strefa – jakie obostrzenia?

W strefie czerwonej wprowadzono ograniczenie w placówkach handlowych – do pięciu osób na jedna kasę. Działalność gastronomii będzie mogła być prowadzona tylko w godz. 6-21, zajęty będzie mógł być tylko co drugi stolik. W pozostałych godzinach jedzenie będzie mogło być wydawane jedynie na wynos. W strefie czerwonej od 19 października (poniedziałek) będzie obowiązywał zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje itp.).

Wydarzenia sportowe będą mogły odbywać się tylko bez udziału publiczności; wydarzenia kulturalne – do 25 proc. udziału publiczności.

Zawieszona zostaje działalności basenów, aquaparków, siłowni. W zgromadzeniach publicznych będzie mogło brać udział maksymalnie 10 osób. Podczas uroczystości religijnych na siedmiu metrach kwadratowych powierzchni będzie mogła przebywać tylko jedna osoba.

W transporcie publicznym zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc (siedzących i stojących).

Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

W strefie czerwonej szkoły wyższe i ponadpodstawowe będą miały nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

 

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze