Wchodzą grzywny do 5 tysięcy złotych za grilla lub ognisko

Gdzie możemy rozpalić ognisko?

Nowy Program Ochrony Powietrza (POP) przyjęty przez mazowieckich radnych wprowadzi we wszystkich mazowieckich gminach rygor, którego jeszcze nie było. “Zakaz palenia w kominkach, rozpalania ognisk i grillów, używania dmuchaw do liści, pił spalinowych i kosiarek” – taki zakaz będzie dotyczyć mieszkańców Mazowsza w “dni smogowe”. Kary za jego złamanie będą wynosić aż 5 tysięcy złotych

“Do nowych przepisów będą musiały dostosować się wszystkie mazowieckie samorządy, w tym te legionowskie oraz ich mieszkańcy. Głównym zdaniem mazowieckich gmin będzie bieżący monitoring stanu zanieczyszczenia powietrza oraz uzależniona od poziomu tych zanieczyszczeń interwencja” – informuje Gazeta Powiatowa. Co ciekawe, w dni z “wysokim poziomem smogu” gminy będą zmuszone udostępnić darmową komunikację publiczną posiadaczom aut.

Jednak mieszkańcy będą mieli zakaz chociażby palenia w kominkach. Zwolnieni z restrykcji będą ci, dla których kominki są jedynym źródłem ciepła w domach. Celem POP ma być “ograniczenie emisji rakotwórczego pyłu PM10 o 44%”. Za niestosowanie się do przepisów gminy mogą zostać “ukarane przez właściwego inspektora ochrony środowiska karami w wysokości od 50 tys. złotych do nawet pół miliona złotych”. Kary dla zwykłych obywateli to odpowiednio od 500 do 5 tys. złotych mandatu.

Radny PiS, Stefan Traczyk zabrał głos w kwestii nowych przepisów. “Sejmik Województwa Mazowieckiego 8 września 2020r. przyjął uchwałę w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim (…) Dla mnie uchwała ta przygotowana przez koalicję Platformy Obywatelskiej (PO) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) zawiera zbyt wiele nieścisłości. Szczególnie nieprecyzyjne są zapisy na temat zakazu stosowania dmuchaw oraz kominków w czasie występowania smogu. Tak naprawdę na dzień dzisiejszy nie ma doprecyzowanego pojęcia, kiedy mamy już smog, a kiedy jeszcze nie” – czytamy.

Grzybu

Komentarze