Surowsze obostrzenia od soboty

Od soboty nowe ograniczenia związane z epidemią koronawirusa – poinformował premier Mateusz Morawiecki. Na konferencji prasowej szef rządu zaapelował o pozostanie w domach. Wśród wprowadzonych restrykcji są m.in.: ograniczenie działalności galerii handlowych, zamknięcie placówek kultury (w tym kin i teatrów), a także przejście w tryb online nauki w klasach 1-3 szkół podstawowych. Restrykcje obejmą także hotele. Szef rządu mówi o granicy, za którą jest już „narodowa kwarantanna”.

 

– Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas – rozpoczął konferencję szef rządu.

W środę potwierdzono rekordową liczbę zakażeń koronawirusem – 24 692; zmarło 373 pacjentów.

– Rozszerzamy naukę zdalną na klasy 1-3 szkół podstawowych; przedłużamy do końca listopada nauczanie zdalne dla uczniów klas starszych – poinformował Mateusz Morawiecki. Ocenił, że listopad będzie jednym z najtrudniejszych momentów w walce z epidemią, stąd – jak zaznaczył – po długiej dyskusji, rozszerzone zostaną zasady bezpieczeństwa i środki zapobiegawcze.

Koronawirus – nowe restrykcje

• Zamknięte zostaną placówki kultury, w tym kina i teatry;

• Obiekty hotelarskie dostępne tylko dla gości odbywających podróże służbowe;

• Galerie handlowe – stoiska zamknięte z wyjątkiem: sklepów spożywczych, drogerii, aptek i punktów usługowych.

Premier poinformował też o podniesieniu progów bezpieczeństwa dla handlu.

– W mniejszych sklepach – poniżej 100 metrów kwadratowych będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 10 metrów kwadratowych, a w większych pozostaje do 15 osób – powiedział Morawiecki.

Od kiedy zmiany ws. Covid-19?

Szef rządu zapowiedział, że wszystkie nowe restrykcje zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół – od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

Bon dla nauczycieli

Premier poinformował nie tylko o nowych restrykcjach, ale też o rozwiązaniach, które mogą być pomocne w walce z epidemią koronawirusa.

Nauczyciele otrzymają specjalny 500-złotowy bon na zakup sprzętu do pracy zdalnej.

– To mogą być kamerki, inny sprzęt elektroniczny, który może się przydać nauczycielom, jest w tym przypadku niezbędny, żeby w jak najbardziej skuteczny sposób prowadzić pracę zdalną – wyjaśnił Morawiecki.

Kolejne etapy walki z pandemią

– Nawet w najbardziej optymistycznym momencie stabilizacja nastąpi na poziomie 25-30 tys. zakażeń koronawirusem dziennie – powiedział obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rząd zaprezentował kolejne etapy walki z pandemią Covid-19.

Grzybu

Komentarze