13. Festiwal Skrzyżowanie Kultur

13. Festiwal Skrzyżowanie Kultur

Dwanaście lat i dwanaście festiwalowych edycji – już tyle lat tworzymy muzyczną historię Skrzyżowania Kultur. Przed nami kolejny, 13. Festiwal, który od 23 do 30 września wypełni dźwiękami ‘world music’ namioty festiwalowe pod Pałacem Kultury i Nauki.

Wiele kultur świata uznaje trzynastkę za szczęśliwą liczbę i właśnie dlatego tegoroczna edycja festiwalu będzie szczególna. Wszyscy, którzy wierzą w przesądy, przekonają się, że muzyka płynąca z festiwalowej sceny potrafi odczarować nawet największego pecha. Starożytni Egipcjanie otaczali trzynastkę szacunkiem i czcią, ponieważ wiązała się z nieśmiertelnością ludzkiej duszy. W Chinach liczba ta jest znakiem szczęścia i dobrobytu, a na ludzi urodzonych 13 dnia miesiąca patrzy się z zazdrością, wierząc, że to oni są ulubieńcami fortuny. Aztekowie z kolei uważali trzynastkę za liczbę świętą. Są takie miejsca na ziemi, w których ludzie interpretują tę liczbę jako zmierzenie się z trudnościami – pokonanie ich zapowiada szczęście, odrodzenie i nowy początek. We wszystkich czasach i na wszystkich kontynentach trzynastka wzburza umysły i przyciąga do siebie jak magnes.

Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów ‘world music’ oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści poprzez graną muzykę przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – tak o festiwalu mówi Andrzej Matusiak – Dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

A jaka będzie tegoroczna edycja Festiwalu Skrzyżowanie Kultur? Jak mówią sami organizatorzy, na pewno intrygująca, niezwykła, tajemnicza – a to za sprawą prawdziwego kalejdoskopu gwiazd oraz nowych muzycznych propozycji. W programie znaleźli się wybitni artyści z Indii, Kolumbii, Sahary Zachodniej, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień dedykowany będzie wyłącznie polskim zespołom. A co jeszcze znajdzie się wśród wydarzeń tegorocznej edycji?

Nie zabraknie międzykulturowych projektów, takich jak Kolektyw Europa, opartych na muzyce naszych sąsiadów, a także propozycji dla dzieci. Nowością w trzynastej edycji jest piątkowy koncert skierowany głównie do młodego słuchacza, choć gwiazdy, które do nas przybędą, takie jak Baba Zula czy Meridian Brothers, mają swoich fanów w każdym przedziale wiekowym – mówi Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczna Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

W tegorocznej edycji Organizatorzy poświęcą dużą część programu Indiom i Kolumbii. Festiwalowicze będą mogli uczestniczyć w różnych formach wydarzeń wokół wiodących krajów – zaczynając od koncertów i warsztatów, na panelach dyskusyjnych i filmach dokumentalnych kończąc. Jednak zdecydowanie to muzyczne propozycje po raz kolejny zbudują niepowtarzalny wielokulturowy klimat:

Niczym w aromatyczne przyprawy, zanurzymy się w dźwięki północno-indyjskiego sitaru za sprawą wybitnego mistrza gry na tym instrumencie – Purbayana Chatterjee, spadkobiercy jednego z największych mistrzów w tej dziedzinie, Pt Nikhila Banerjee. Na południe subkontynetu zaprowadzą nas fenomenalne wokalistki-wiolinistki – siostry Ranjani & Gayatri. Za to obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gómez zauroczy nas rytmami Karaibów z domieszką melodii z Andów, oprawiając je elementami jazzowymi i folkowymi. Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego landododaje Maria Pomianowska.

Już teraz koniecznie zapoznajcie się z programem Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Czeka na Was osiem wrześniowych elektryzujących muzycznie dni w samym sercu Warszawy!

 

Program 13 Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

23 września (sobota), godz. 19:00
Marta Gómez (Kolumbia), Taksim Trio (Turcja)

24 września (niedziela), godz. 11:00
Marta Gómez (Kolumbia) dla dzieci

24 września (niedziela), godz. 19:00
Purbayan Chatterjee (Indie), Ranjani & Gayatri (Indie)

25 września (poniedziałek)
Fokus Indie / TBA

26 września (wtorek)
Fokus Kolumbia / TBA

27 września (środa) SOUDS LIKE POLAND
Adam Strug, Kapela ze Wsi Warszawa i muzycy Mazowsza

28 września (czwartek), godz. 19:00 – KOLEKTYW EUROPA
Vołosi feat. Félix X Lajkó (Polska, Węgry), Fanfara Tirana (Albania)

29 września (piątek), godz. 19:00
Kondi Band (Sierra Leone & USA), Baba Zula (Turcja), Meridian Brothers (Kolumbia)

30 września (sobota), godz. 19:00
Ballaké Sissoko & Vincent Segal (Mali, Francja), Aziza Brahim (Sahara Zachodnia)

 

 

Bilety do kupienia od 25 maja za pośrednictwem sieci sprzedaży eBilet.pl

oraz wkrótce poprzez stronę www.estrada.com.pl

 

Od 23 do 30 września bilety będą do nabycia
w namiocie festiwalowym w godzinach: 16:00 – 20:00.

24 września w godz. 10:00 – 20:00.

Koncert dla dzieci do lat 3 wstęp bezpłatny (24 września o godz. 11:00)

Wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

KARNET 23 – 30.09 – 190 zł /w tym 8 % VAT/

23, 24, 27, 28, 29, 30 godz. 19.00

24.09, g. 11.00

 

BILET – 23.09, g. 19.00 – 40 zł /w tym 8 % VAT/

MARTA GÓMEZ – Kolumbia

TAKSIM TRIO – Turcja

BILET – 24.09, g. 11.00 – 15 zł /w tym 8 % VAT/

MUZYCZNE MALOWANKI – KOLOROWY ŚWIAT AMERYKI ŁACIŃSKIEJ – koncert dla dzieci

 

BILET – 24.09, g. 19.00 – 40 zł /w tym 8 % VAT/

PURBAYAN CHATTERJEE – Indie

RANJANI & GAYATRI – Indie

 

BILET – 27.09, g. 19.00 – 40 zł /w tym 8 % VAT/

WARSZAWSKA ORKIESTRA SENTYMENTALNA

ADAM STRUG i Kompania

KAPELA ze WSI WARSZAWA i muzycy Mazowsza

 

BILET – 28.09, g. 19.00 – 40 zł /w tym 8 % VAT/

VOŁOSI feat. FÉLIX LAJKÓ – Polska, Węgry

FANFARA TIRANA – Albania

 

BILET – 29.09, g. 19.00 – 40 zł /w tym 8% VAT/

KONDI BAND – Sierra Leone & USA

BABA ZULA – Turcja

MERIDIAN BROTHERS – Kolumbia

godz. 23 – DJ EMILE OMAR – Tropical Discoteq – BarStudio

 

BILET – 30.09, g. 19.00 – 40 zł /w tym 8% VAT/

BALLAKÉ SISSOKO & VINCENT SEGAL – Mali, Francja

AZIZA BRAHIM – Sahara Zachodnia

 

***
Festiwal Skrzyżowanie Kultur odbywa się od 2005 r. Łącznie wystąpiło na nim ok 250 artystów z 61 krajów i 6 kontynentów. Jest największą w Polsce prezentacją muzyki świata i wielokulturowości. Program wydarzenia przygotowuje Rada Programowa: Maria Pomianowska (dyrektor artystyczna), Maciej Szajkowski, Marta Dobosz oraz Anna Szewczuk-Czech. Organizatorem festiwalu jest Stołeczna Estrada.

 

Organizator:  Stołeczna Estrada

Patroni medialni: Dwójka Polskie Radio, Trójka Polskie Radio, National Geographic, Aktivist!, Polityka, Gazeta Wyborcza, Warszawa.wyborcza.pl, Co Jest Grane 24, Enter the ROOM

Grzybu

Komentarze