17. Dni Belgijskie w Warszawie

17. Dni Belgijskie w Warszawie

Największa produkcja czekolady, najdłuższa linia tramwajowa i najmniejsze miasto – to tylko niektóre ze światowych rekordów należących do Belgii. Jak bogaty i różnorodny jest ten kraj będzie można przekonać się od 22 października do 5 listopada 2015 r. podczas 17. Dni Belgijskich organizowanych przez Belgijską Izbę Gospodarczą. Wydarzenie będzie okazją do pogłębienia relacji kulturowych oraz biznesowych pomiędzy Polską a Belgią. Honorowym patronem wydarzenia jest Ambasada Belgii w Polsce.

Tramwajem do kultury
Tegoroczną edycję Dni Belgijskich otworzy niezwykła podróż belgijskim tramwajem po Warszawie. Jest on pewnego rodzaju symbolem Belgii, która może pochwalić się najdłuższą na świecie linią tramwajową. Mierzy niemal 70 kilometrów i łączy wszystkie miejscowości belgijskiego wybrzeża od De Panne na zachodzie po Knokke na wschodzie. Podczas wyjątkowej wycieczki pasażerowie, którzy 22 i 23 października wsiądą do tramwaju, będą mogli skosztować belgijskiej czekolady i wsłuchać się w brzmienie zmysłowego saksofonu, instrumentu stworzonego przez Belga – Adolfa Saxa. Bezpłatny przejazd tramwajem ma również wymiar edukacyjny – pasażerowie będą mieli okazję dowiedzieć się o, często zaskakujących, śladach obecności Belgii w Warszawie. Trasa obejmie kilkanaście przystanków w centrum stolicy.

Popołudnie w belgijskim stylu
24 października organizatorzy zaplanowali cykl bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców Warszawy pod nazwą Belgijskie Popołudnie, które odbędą się w restauracji Rewers mieszczącej się w budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Jedną z największych atrakcji będzie pokaz kuchni molekularnej w wykonaniu adeptów byłego kucharza belgijskiej rodziny królewskiej, twórcy Akademii Kuchni Molekularnej w Polsce – Jeana Bosa. Szefowie kuchni stworzą potrawy, które podczas degustacji zachwycą najbardziej wymagające kubki smakowe.
Pasjonaci podróży w ciągu kilku minut za sprawą znawców: Marka Orzechowskiego – autora książki „Belgijska melancholia. Belgia dla nieprzekonanych” oraz Sławomira Czarlewskiego – byłego ambasadora Polski w Belgii, pokonają prawie 1500 kilometrów, poznając codzienne życie mieszkańców różnorodnej Belgii.
Nie zabraknie również atrakcji dla wielbicieli komiksów. Nie bez powodu Belgia nazywana jest jego stolicą. To właśnie z tego kraju pochodzą popularni rysownicy m.in. ojciec Smerfów – Peyo i twórca Tintina – Hergé. Jak się okazuje, nawet najbardziej znany na Dzikim Zachodzie rewolwerowiec ma belgijskie korzenie – bowiem Lucky Luke narysowany został przez Belga – Maurice de Bevere. Podczas Belgijskiego Popołudnia gratką dla miłośników ilustrowanych historii będzie spotkanie z Franckiem Pezzą – Delegatem Walonii – Brukseli w Warszawie, który opowie o znaczeniu komiksów w kulturze Belgii. Atrakcją będą również warsztaty, w trakcie których każdy będzie mógł sprawdzić umiejętności rysunkowe i stworzyć swój pierwszy komiks.
Idealnym zakończeniem popołudnia będzie koncert muzyki jazzowej, od lat będącej wizytówką Belgii, w wykonaniu Morpheus Saxophone Quartet.

Smerfy pomagają
17. Dni Belgijskie to nie tylko spotkania kulturalno-biznesowe. W czasie tegorocznej edycji, podczas Belgijskiego Popołudnia, uczestnicy będą mogli wziąć udział w akcji charytatywnej „Uszyj Smerfnego Jasia” i tym samym wesprzeć najmłodszych mieszkańców Warszawy przebywających w szpitalu. Pod czujnym okiem instruktorów, z dostępem do maszyn i wszelkich niezbędnych materiałów, powstaną kolorowe poszewki z motywem Smerfów. Zostaną one przekazane małym pacjentom Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Smaki Belgii
Wyśmienita czekolada, doskonałe piwo, tradycyjne małże i frytki to specjalności tamtejszej kuchni, które czekają na smakoszy w trakcie tegorocznych Dni Belgijskich. Okazją do degustacji tych specjałów będzie „Wieczór Belgijskiego Piwa i Czekolady” (28 października), podczas którego uczestnicy poznają tajemnice warzenia złotego trunku oraz recepturę tworzenia czekoladowych słodkości. Na koneserów czeka jeszcze jedna niespodzianka. Podczas wieczoru „Małże i Frytki z Belgijskim Szefem Kuchni” (5 listopada) przybyli goście będą mogli spróbować kwintesencji belgijskich potraw, czyli małży i frytek w tradycyjnej odsłonie.

Belgijski biznes w Polsce
Belgia należy do grona najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Nic więc dziwnego, że państwo to znajduje się w pierwszej dziesiątce partnerów gospodarczych Polski z Unii Europejskiej. Warto zaznaczyć, że tylko w ciągu kilku ostatnich latach ponad 500 belgijskich firm weszło na polski rynek, inwestując ponad 5 miliardów euro. Również coraz więcej polskich przedsiębiorców jest zainteresowanych rynkiem inwestycyjnym w Belgii. Tegoroczne Dni Belgijskie stanowią doskonałą okazję do pogłębienia współpracy biznesowej pomiędzy naszymi krajami i wspólnej wymiany doświadczeń. Pierwszym z wydarzeń dedykowanych sektorowi biznesowemu jest CEO Forum (27 października). Przedstawiciele kadry zarządzającej największych belgijskich i polskich przedsiębiorstw będą mieli okazję uczestniczyć w dyskusji z Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej –Krzysztofem Szczerskim. Podczas spotkania zostanie również wręczona prestiżowa nagroda Belgijskiej Izby Gospodarczej – Belgian Business Chamber Award, która stanowi wyraz uznania dla wysiłków firm członkowskich Belgijskiej Izby Gospodarczej aktywnie promujących belgijsko-polskie relacje biznesowe.

W Warszawie odbędzie się również seminarium dotyczące budownictwa oraz rynku nieruchomości organizowane przy wsparciu Przedstawicielstw Ekonomicznych Regionów Brukseli, Flandrii, Walonii (28 października). Wydarzenie ma zachęcić belgijskie firmy z branży deweloperskiej, konstrukcyjnej oraz architektonicznej jak również producentów materiałów budowlanych do wymiany doświadczeń oraz nawiązania relacji biznesowych z polskimi przedsiębiorcami.

Uzupełnienie wydarzeń biznesowych stanowi Business Breakfast (5 listopada). Śniadanie biznesowe będzie wspaniałą okazją dla przedstawicieli belgijskich oraz polskich przedsiębiorstw i instytucji do omówienia potencjalnej współpracy w sektorze biznesu, sportu, kultury oraz oświaty. Gościem specjalnym tego panelu będzie założycielka pierwszej komercyjnej stacji radiowej w Polsce, Pani Aleksandra Zieleniewska, która dokona analizy aktualnej sceny politycznej pod kontem biznesu.

Szczegółowe informacje o Dniach Belgijskich i możliwości rejestracji na poszczególne wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej Belgijskiej Izby Gospodarczej www.belgium.pl, bądź pod numerem telefonu: 22 456 40 09

Data rozpoczęcia: 22 Października 2015
Data zakończenia: 05 Listopada 2015

Grzybu

Komentarze