Big Book Festival 2017

Big Book Festival 2017

Na piątą już edycję Big Book Festival do Warszawy przyjadą m.in. podróżujący poeta z Londynu, drapieżna komentatorka z Turcji, idol fantastyki z Rosji, autorka duńskiej recepty na szczęście, wybitny biolog z USA, olśniewająca autorka z Japonii, niderlandzki mistrz powieści. Festiwal odbędzie się między 23 a 25 czerwca w byłym budynku liceum im. Hoffmanowej przy Emilii Plater.

Big Book Festival jedna z najciekawszych imprez literackich w Polsce (a już niedługo na pewno i w Europie) powraca w czerwcu z piątą edycją wypełnioną gwiazdorskim programem.

Hasłem tegorocznej edycji Big Booka jest ,,Powrót do początku” – Festiwal odbędzie się w byłej szkole, więc tematyka będzie w przewrotny sposób nawiązywała do szkoły oraz pierwszych przygód i przeżyć literackich – mówiła jedna z twórczyń festiwalu Anna Król. I w tę literacką podróż zabiorą czytelników m.in. Inua Ellams, pochodzący z Nigerii a mieszkający w Londynie poeta i performer; Ece Temelkuran, najpoczytniejsza i kontrowersyjna pisarka turecka, której książka „Turcja. Obłęd i melancholia“ ukaże się w Polsce w maju; Kazuki Sakuraba, autorka sagi „Czerwone dziewczyny“ i bestsellerowych powieści adaptowanych w Japonii jako filmy i anime; Dmitry Glukhovsky, rosyjski autor fanastyki, znany na kilku kontynentach z sagi „Metro“ i inspirowanych nią gier; Marie Tourell Søderberg, aktorka filmowa, która przemierzyła Danię, by zrozumieć, a potem opisać sztukę szczęśliwego życia w przebojowej książce„Hygge“.

W programie Big Booka znalazło się też miejsce na prezentacje scen literackich z Wielkiej Brytanii i Niemiec.Imprezę otworzy spektakl ,,Miłość” na podstawie Jane Austin, a jednym z tajemniczych gości będzie George Michael (w jaki sposób organizatorki przywołają zmarłego w zeszłym roku gwiazdora pozostaje na razie tajemnicą).

Big Book Festival – literacka impreza wysokich lotów, ale przystępna, poważna i nie pozbawiona humoru. Choć odbyły się dopiero cztery edycje, to BBF jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie, a za chwilę (a może i już) w całej Polsce. Głównym elementem BBFu są spotkania z pisarzami, w tym roku bohaterami imprezy byli m.in. Zadie Smith, Swietłana Aleksijewicz, Hanif Kureshi. Program kipi też od warsztatów, spacerów, wydarzeń specjalnych – w tym roku był to multimedialny pokaz spektaklu „Wieczorem. W poszukiwaniu Jerzego Pilcha” w wykonaniu Janusza Chabiora i Łukasza Simlata. Za festiwalem stoją dwie zakochane w książkach pisarki i dziennikarki Anna Król i Paulina Wilk. Festiwal otrzymał już wiele nagród.

23-25 czerwca
Budynek byłej szkoły im. Hoffmanowej przy ul. Emilii Plater 31
Wstęp wolny

Grzybu

Komentarze