Budowa Muzeum Wojska Polskiego wstrzymana. Znaleziono ludzkie szczątki

Budowa Muzeum Wojska Polskiego wstrzymana. Znaleziono ludzkie szczątki
fot. Wikipedia Commons

Budowa Muzeum Wojska Polskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej została wstrzymana a jego oddanie do użytku może się znacznie opóźnić. Powodem zaistniałej sytuacji jest odkrycie niezidentyfikowanych szkieletów.

Kilka tygodni temu rozpoczęto prace przy bramie wjazdowej do Cytadeli od strony Wybrzeża Gdyńskiego. Po rozebraniu historycznego muru fortecy, zaczęto przekopywać skarpę. Prace jednak musiały zostać wstrzymane, gdyż robotnicy natknęli się na ludzkie szkielety, a na teren wkroczyli archeolodzy.

Szczątki 80 osób, które odnaleziono pochodzą z różnych okresów. Wiele z nich pochodzi najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej, jednak nie znaleziono żadnych śladów po kulach czy narzędziach. Część wykopanych kości i pozostałości trumien to najprawdopodobniej fragment cmentarza ewangelickiego, istniejącego na tym terenie w XVII i XVIII wieku, zniszczonego podczas wznoszenia Cytadeli.

Podczas badań wykopaliskowych odnaleziono także pięć zbiorowych mogił. Przy szczątkach znaleziono dwa krzyże prawosławne, czy guziki z munduru Wojska Polskiego.

Wykopaliska potrwać mają jeszcze dwa-trzy tygodnie. Może się to przedłużyć, jeśli odkopane zostaną kolejne szczątki. Te już odnalezione przekazane zostały do badań genetycznych i antropologicznych, a po ich zakończeniu zostaną przeniesione na cmentarz.

Budowa bramy miała zakończyć się 15 grudnia. Na ten moment nie wiadomo, o ile prace się przedłużą, jednak cała inwestycja ma zostać oddana w niezmienionym terminie, czyli w 2018 roku.

Grzybu
Latest posts by Grzybu (see all)

Komentarze