Koncerty Chopinowskie przeniesione do Internetu

Uczestnicy Konkursu Chopinowskiego zagrają przy Grochowskiej

Ze względu na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa słynne koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich nie odbędą się przy pomniku kompozytora. Począwszy od 17 maja najznakomitsi polscy pianiści występować będą w Internecie.

Recitale zarejestrowane zostaną w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Starannie dobrane programy koncertów, piękno stanisławowskich wnętrz i ich niepowtarzalna akustyka będą dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń.

Koncert inauguracyjny zagra Karol Radziwonowicz – wybitny pianista, koncertujący od wielu lat w najważniejszych salach muzycznych świata. Jest jedynym na świecie pianistą, którego nagrania utworów Fryderyka Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej „Endeavour” w lutym 2010 roku – w 200. rocznicę urodzin naszego genialnego kompozytora.

Pierwszy koncert chopinowski w Internecie odbędzie się w niedzielę, 17 maja, o godz. 12.00. Transmisja będzie dostępna na Facebooku, na Youtube i stronach internetowych koncertów chopinowskich i Stołecznej Estrady.

Koncerty w kolejne niedziele zagrają znani warszawscy pianiści, m.in. Aleksandra Świgut, Bronisława Kawalla, Piotr Pawlak, Maria Gabryś-Heyke, Joanna Ławrynowicz i Jacek Kortus.

Koncerty w Łazienkach
Plenerowe recitale muzyki Chopina zorganizowano po raz pierwszy w 1959 r., po zrekonstruowaniu pomnika kompozytora. Z biegiem czasu wielokrotnie zmieniały swoją formułę. W tym roku, po raz pierwszy w historii, pianiści nie zagrają pod pomnikiem Chopina, lecz wystąpią dla słuchaczy online – zagoszczą na ekranach komputerów i telefonów w naszych domach.

Cykl koncertowy finansowany jest ze środków m.st. Warszawy.

Kalendarz najbliższych koncertów:

MAJ, niedziele, godz. 12.00
17 maja koncert inauguracyjny – Karol Radziwonowicz
24 maja – Aleksandra Świgut
31 maja – Bronisława Kawalla

CZERWIEC, niedziele, godz. 12.00
7 czerwca – Piotr Pawlak
14 czerwca – Joanna Ławrynowicz
21 czerwca – Jacek Kortus
28 czerwca – Julia Kociuban

LIPIEC, niedziele, godz. 12.00
5 lipca – Maria Gabryś-Heyke

Grzybu

Komentarze