Największe urodziny w mieście, czyli 60 lat Pałacu Kultury

Największe urodziny w mieście, czyli 60 lat Pałacu Kultury

Pałac Kultury i Nauki kończy 60 lat. Lipiec jest pełen urodzinowych wydarzeń, ale najważniejsze z nich zgromadzone są wokół 22 lipca – dnia otwarcia Pałacu dla mieszkańców Warszawy.

Na Placu Defilad świętujemy największe urodziny w mieście. Toasty, lasery, fajerwerki. Muzyka, tańce, gwiazdy. Tetris® w oknach Pałacu. Otwarty koncert plenerowy, na którym zagrają Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir. Miejski dansing z Marcinem Maseckim oraz JAZZBANDBIGBAND. Wystawy i spotkania w ramach cyklu „Poznaj swój Pałac”. Na większość wydarzeń – wstęp wolny.

60 lat minęło
Pałac Kultury i Nauki jest w Warszawie od 60 lat. W tym czasie towarzyszył jej w dobrych i złych chwilach, patrzył jak zmienia się w piękne europejskie miasto.
„Chcemy, aby urodziny Pałacu Kultury były naszym wspólnym warszawskim świętem. Jak na każdych urodzinach, będziemy się bawić, tańczyć, śmiać, wzruszać. Będziemy też oczywiście wspominać i trochę lepiej poznawać jubilata.” – mówi Marta Bartkowska, kierownik projektu „Plac Defilad”.

„Obchody Jubileuszu są dla nas kluczowym wydarzeniem w tym roku. Rozpoczęliśmy od Wystawy Oryginalnych Pamiątek Pałacowych, wydaliśmy Spacerownik po PKiN, otworzyliśmy dla zwiedzających pałacowe podziemia, zorganizowaliśmy Bieg im. Stanisława Tyma, a także pokazy filmów o i z Pałacem w roli głównej, w ramach letniego kina plenerowego na Placu Defilad. Przed nami jeszcze wiele wydarzeń, takich jak licytacja foteli Sali Kongresowej. Jednak kulminacyjna część obchodów to kilka dni w urodzinowym tygodniu, począwszy od 20. lipca „– podkreśla Renata Kaznowska, Prezes Zarządu Pałacu Kultury i Nauki.

Od 20. do 26. lipca, czyli przez cały urodzinowy tydzień, w oknach Pałacu ze wszystkich stron będzie świecić się urodzinowa „60-tka”. 21 lipca wieczorem odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Pekin” z 1995 r. Jana Strękowskiego. Jednym z komentatorów w tym filmie jest karykaturzysta Antoni Chodorowski. Jego wystawa „Z Pałacem w tle” zostanie otwarta dla publiczności 22 lipca o godzinie 11:00 w holu głównym Pałacu.
22 lipca od godziny 12:00 do 18:00 impreza dla dzieci: „Pałac jest SUPER” – oczywiście z urodzinowym tortem. Aby wziąć udział, wystarczy kupić bilet i wjechać na XXX piętro PKiN.

22 lipca: 100 lat, Pałacu!
22 lipca to rocznica oficjalnego otwarcia Pałacu dla mieszkańców Warszawy i właśnie w tym dniu mieszkańcy Warszawy wzniosą urodzinowy toast wokół stołu na Płycie Głównej Placu Defilad.

Urodzinowy wieczór rozpocznie się o godzinie 20:00 w Sali Marmurowej PKiN wernisażem wystawy Jacka Foty oraz premierą albumu „PKiN” zawierającego zdjęcia nieznanych i zwykle niedostępnych zakamarków Pałacu Kultury.
Teatr Studio oddaje w ten wieczór swoją scenę „Pożarowi w burdelu”. O 20:30 premierowy spektakl nowego odcinka pt. „Upiór w Pałacu”.

Od 21:00 rolę współgospodarza urodzinowego wieczoru przejmie Michał Ogórek, rówieśnik Pałacu Kultury. W ramach wydarzenia „Zakręcona historia Pałacu”, poprowadzi na Płycie Głównej pokaz archiwalnych materiałów filmowych o Pałacu, przygotowany na tę okazję wspólnie z Domem Spotkań z Historią.
Kulminacyjny punkt wieczoru to uroczysty toast miejski. Około 22:30 zapraszamy do stołu na Płycie Głównej Placu Defilad. Po toaście Bartek Mindewicz i jego „Stare Piosenki Nocą” przypomną muzykę z sześciu dekad istnienia Pałacu.

Pałac Kultury i Nauki jest obiektem szczególnym, zarówno pod względem historycznym, architektonicznym, ale również emocjonalnym. Dla mieszkańców Warszawy ma wiele znaczeń i wspomnień, turyści zaś kojarzą go głównie z możliwością wjazdu na taras widokowy i okazją do podziwiania wspaniałej panoramy stolicy. Dziś PKiN wraz z Placem Defilad tworzą ważne centrum kulturalnego życia stolicy, miejsce symboliczne – serce Warszawy, któremu chcemy wraz z mieszkańcami dać zastrzyk energii, stworzyć przestrzeń miejską na miarę innych europejskich stolic.  Jubileuszowy tydzień pozwoli nam przyjrzeć się zmianom, jakie miały miejsce w tej przestrzeni i cieszyć się tym, jak Warszawa wygląda dzisiaj oraz co oferuje mieszkańcom i turystom. – mówi Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent m.st. Warszawy.

23 lipca: Zagraj w Tetris® w oknach PKiN
Z okazji 60. urodzin Pałac Kultury i Nauki zmieni się w ogromną, wielokolorawą instalację świetlną, stanowiącą jednocześnie interaktywną planszę do gry. Od godziny 22:00 do 3:00 rano, podświetlone okna Pałacu od strony ul. Marszałkowskiej, zmienią się w planszę jednej z ulubionych gier wideo, Tetris®, posiadającej fanów na całym świecie. Gracze będą próbować szczęścia w usuwaniu wierszy kolorowych klocków Tetriminos z fasady PKiN.

Każdy chętny będzie mógł zagrać. Aby wziąć udział w grze, trzeba osobiście zjawić się przed Pałacem Kultury, gdzie w okolicach Trybuny Honorowej powstanie dedykowana strefa gracza. Sterując elementami gry za pomocą specjalnej aplikacji, na fasadzie Pałacu można będzie w czasie rzeczywistym obserwować wyniki swojej aktywności.

Oficjalne rozpoczęcie gry z udziałem gości specjalnych planowane na godzinę 22:00 w dniu 23 lipca. Potyczkom graczy towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Placu Defilad.

Aby dodać energii grającym, nieopodal powstanie strefa gastronomiczna, którą zagospodarują food-trucki. Finał turnieju Tetris® na Pałacu Kultury i Nauki, czyli zmagania 10 najlepszych zawodników, odbędzie się kolejnego dnia, w okolicach godziny 23:00, po urodzinowym pokazie Światło i Dźwięk.

24 lipca: weź udział w pokazie urodzinowym Światło i Dźwięk i finale Tetris®
Istotnym elementem obchodów Jubileuszu 60. urodzin PKiN będzie organizowany wspólnie z Radiem Zet spektakularny pokaz Światło i Dźwięk na fasadzie Pałacu, który rozpocznie się 24 lipca o godzinie 22.00.

Pokaz powstanie przy współudziale i zaangażowaniu mieszkańców Warszawy oraz internautów z całej Polski. Na stronach pldefilad.pl, pkin.pl, laserslab.com, zostanie udostępniona aplikacja: „Złóż życzenia Pałacowi”. Za jej pomocą wszyscy chętni mogą przygotować animacje graficzne zintegrowane z podkładem muzycznym. Propozycje można zgłaszać do 22 lipca br. do godz. 24:00, a najlepsze animacje nadesłane przez uczestników konkursu zostaną wykorzystane w pokazie.

Po pokazie, około godziny 23:00, zaplanowany jest finał Tetris® i rywalizacja osób, które uzyskają najwyższe lokaty poprzedniego dnia. Po wręczeniu nagród, w grę jeszcze raz będą mogli zagrać chętni mieszańcy Warszawy.

25 lipca: Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch Orchestra and Choir oraz miejski dansing na Placu Defilad
Żadne urodziny nie mogą obejść się bez tańców i muzyki. Dlatego 60. urodziny Pałacu to również otwarty dla wszystkich mieszkańców niezwykły koncert plenerowy z udziałem wyjątkowych gwiazd, połączony z miejską potańcówką.
W sobotni wieczór o godzinie 21:00 pierwszy w Warszawie koncert promujący płytę „1976: A Space Odyssey” – międzypokoleniowy projekt giganta polskich scen oraz śmietanki warszawskich muzyków. Płyta Zbigniew Wodecki with Mitch & Mitch and Choir ukazała się 15 maja 2015 roku, a promujący wydawnictwo utwór „Rzuć to wszystko, co złe” w zaledwie cztery tygodnie wspiął się na pierwsze miejsce Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Po koncercie, około godziny 23:00 rozpocznie się miejski dansing jazzowy, czyli JAZZBANDBIGBAND pod wodzą Marcina Maseckiego.

Twórcy z różnych środowisk i w różnym wieku. Różnorodne estetyki muzyczne i ponadczasowa miłość do muzyki i do Warszawy. Wyjątkowy koncert będący prezentem dla wszystkich mieszkańców z okazji 60. Urodzin Pałacu Kultury i Nauki i Plac Defilad, największy w mieście parkiet do tańca… W sumie kilkudziesięciu muzyków na scenie i wiele godzin wspólnej miejskiej zabawy.

Partnerem wydarzenia i równolatką Pałacu Kultury i Nauki jest Stołeczna Estrada, która w ramach swojego jubileuszu zaprasza mieszkańców na wydarzenia przywołujące dawne rozrywki Warszawy. W lipcowe soboty, w urokliwej scenerii Multimedialnego Parku Fontann można zatańczyć boogie-woogie, rock’n’rolla i swing. 25. lipca z Dancingów 60-lecia na Podzamczu Stołeczna Estrada przeniesie się na wielki finał na Plac Defilad.

26 lipca: Poznaj swój Pałac
Po urodzinowych atrakcjach pora na lepsze poznanie głównego bohatera. W ramach wydarzenia organizowanego pod hasłem „Poznaj swój Pałac”, Pałac Kultury i Nauki wraz z działającymi na jego terenie instytucjami, w godzinach od 12:00 do 16:00 udostępni do zwiedzania przestrzenie na co dzień niedostępne. Na zwiedzających czeka wiele odkryć…

Na wydarzenia w ramach Jubileuszu zapraszają Miasto Stołeczne Warszawa, Pałac Kultury i Nauki oraz Plac Defilad. Partnerem koncertu w ramach obchodów jubileuszu jest Stołeczna Estrada. Partnerem mediowym jest Radio Zet. Pokaz Światło i Dźwięk, w tym edytor „Złóż życzenia Pałacowi” oraz gra i kontroler do gry Tetris® na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki zostały przygotowane przez LasersLab przy współpracy ze studentami z SKN MOS realizującymi Projekt P.I.W.O. Light Show.

Więcej informacji dostępnych na stronach www.pldefilad.pl i www.pkin.pl oraz na Facebooku: https://www.facebook.com/pldefilad, https://www.facebook.com/palac.kultury.i.nauki

22 – 26 lipca
Pałac Kultury i Nauki
Wstęp wolny!

HK
Latest posts by HK (see all)

Komentarze